Rostliny, které se v září vyplatí prostříhat: Třešně, švestky, ořech i maliny
Podzimní čas představuje spoustu práce na zahradě. Je nutné prostříhat ovocné stromy, ale i okrasné keře tak, aby odolaly zimním mrazům a na jaře se objevila spousta nových výhonků.
S podzimem práce na zahradě rozhodně nekončí. Naopak, pro zahrádkáře je toto období velmi aktivní a se zkracujícími se dny je nutné dokončit spoustu činností. Přestože ještě dochází ke sklízení posledních plodin a rostliny se zdají být v záři slunce plné života, je nutné pomalu, ale jistě připravovat zahradu na nadcházející dlouhou zimu a pomoci jim mrazy přežít. K zářijové péči rozhodně patří i prostříhání stromů, a to jak ovocných, tak například okrasných. Řez ale ocení například i levandule či maliny.
Ovocné stromy budou po řezu plodit lépe
Optimální čas pro střih ovocných stromů je kolem poloviny září. To obvykle bývá ještě teplé, a řez tedy pro stromy není takovým zásahem jako například v říjnu, kdy už se mohou objevit přízemní mrazíky. Stříhat můžete všechny ovocné stromy, obzvláště pak švestky, třešně a jabloně. Zahradnickými nůžkami odstraňte všechny suché a nemocně vypadající větve. Vytvoříte tak nejen prostor pro nové výhonky, strom ale také bude schopen vstřebávat více živin, rychleji zregeneruje, a zvětší se tak úroda v nadcházející sezóně.
Kromě ovocných stromů je ale vhodné prostříhat i ořech. Péči ovšem vyžadují i keře. Například keř ostružiníku maliníku (Rubus idaeus), tedy malin, se stříhá v březnu, červnu a v září. Právě podzimní řez je velmi důležitý, aby maliny dobře plodily a přežily vleklou zimu. Důležité je veškeré větve napadené škůdci spálit. Nedávejte je na kompost, zárodky škůdců by mohly přežít. Stejně tak ale neopomíjejte ani ostatní keře rostoucí na zahradě. Střihněte i levanduli, růže a angrešt. Příští rok se vám odvděčí bohatým kvetením a plody.
Péči věnujte i živému plotu
Máte-li kolem domu soukromí díky živému plotu, věnujte i jemu čas a pozornost. Živé ploty jsou výbornou ochranou před sousedy, ale mají i estetickou funkci. Příjemně ovšem vypadají pouze keře, které jsou upravené. Odstraňte na podzim všechny suché a nemocné větve, vezměte si na pomoc zahradnické nůžky či jiné vhodné náčiní a ostříhejte větve tak, aby byl tvar kompaktní a dle vašich představ. Odstraněním suchých větví uděláte prostor pro mladé výhonky.
Pokud jsou již keře živého plotu bytelné a rostou několik let, je vhodné ošetřit rány štěpařským voskem. Jestliže ho zrovna nemáte, můžete si jednoduše vyrobit náhražku. Smíchejte 1 litr emulzní barvy společně s 20 ml fungicidu a s opatrností vše pečlivě promíchejte. Tento roztok můžete použít jako ochranný film na rány stromů a keřů po řezu. Pokud stále váháte, jaký živý plot zvolit, nabízí se například ptačí zob, buxus, cesmína či klasická thuje.
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h