Barevné i stálezelené keře vhodné pro živý plot | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vypěstujte si dokonalý živý plot. 7 rostlin, které přežijí i nehostinné podmínky a rostou jako o závod

Vypěstujte si dokonalý živý plot. 7 rostlin, které přežijí i nehostinné podmínky a rostou jako o závod

Živé ploty slouží jako oplocení pozemku, dostatek soukromí, a navíc i jako krásná zahradní dekorace. Pokud se rozhodujete, který keř zvolit, máme pro vás několik návrhů. 

zivy plot
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší je, že živý plot lze vytvořit z velké většiny keřů. Jen je musíte dobře stříhat a podporovat v jejich růstu. Také je důležité umístit několik rostlin vedle sebe, aby nevznikaly mezery. Ovšem k tomuto kroku budou některé keře vhodnější než ty druhé. Zjistěte, které přesně to jsou. Mnoho z nich jsou dokonce stále zelené nebo se v podzimním období zbarvují do krásných barev. 

Krásný zimostráz – buxus

Zimostráz je využíván již stovky let ve formálních zahradách. Zahlédnout je můžeme v zámeckých parcích a jinde. Lze jej různě tvarovat. Dokonce lze z něj jednoduše sestříhat i geometrické tvary, postavy a jiné. Lidé je milují, protože se velmi jednoduše ořezává a formuje do požadovaného tvaru. Buxusové ploty lze umístit i kolem silnice, jako bariéra proti prachu a blátu. Jedinou nevýhodou je relativně pomalé tempo růstu.     

buxus ker
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ptačí zob, také Ligustrum

Ptačí zob tvoří při pravidelném sestříhávání hustý, neproniknutelný plot. Nabízí soukromí, které zajistí jen betonová zeď. Může vyrůst až do výšky pěti metrů. Ptačí zob má nádherné drobné lístky, které dodávají zlatavé odlesky. Některé druhy jsou však intenzivněji zelené. Umístit jej můžete do polostínu i na přímé slunce. Zalévejte ho s rozumem, zemina by neměla být mokrá.   

ptaci zob
Zdroj fotografie: Depositphotos

Japonský dřišťál 

Japonský dřišťál nabízí krásné, živé a barevné listy. Mohou být zelené, červené či oranžové. Vyrůst může až do výšky dvou metrů. Vybírat můžete až ze 190 druhů. Jakmile udeří podzim, dřišťál dokáže zářit překrásnými barvami. Podívaná je to velkolepá. Existuje i dřišťál stálezelený pod názvem Juliin. Objevují se na něm i trny. 

ker plot
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vavřín – bobkový list

Vavřínové keře jsou poměrně často vídané ve středomoří. Používají se díky jeho vůni u domu na odlákání komárů a pro dostatek soukromí. Mezi nejoblíbenější druhy patří vavřín horský, které vytváří i nádherné květy a je stálezelený. Ideální do polostínu i na přímé slunce. Umístěte jej na zahradu, ale i před dům. Bude sloužit jako dokonalá bariéra. 

vavrin ker
Zdroj fotografie: Depositphotos

Krásný tis červený

Tis je také oblíbený v zámeckých parcích, ale i na zahradách u rodinných domů. Tvoří nádherné velké keře a živé ploty. Jedná se o rychle rostoucí keř, který vyžaduje dokonale odvodněnou půdu. Na druhou stranu jednoduše se pěstuje a jen minimálně je napaden škůdci. Můžete z něj vytvořit vzpřímený nebo klidně i široký živý plot.  

tis ker
Zdroj fotografie: PIxabay

Cesmína nebo také Holly

Cesmína je překrásný a stálezelený keř. Plodí krásné červené bobule, které se drží až do zimy. Obsahuje také trny, které pomáhají udržet zabezpečit váš pozemek. Existuje více druhů, ale ty tmavě zelené s lesklými listy a červenými plody jsou tradiční a krásné. Lze vybrat z trpasličích odrůd pro menší ploty a jednodušší zařezávání.

cesmina
Zdroj fotografie: Pixabay

Thuje smaragd oblíbené mezi všemi

Thuje spadají do jehličnanů a vynikají svou rychlostí c růstu. Má krásné zelené kulaté a špičaté lístky. Přežijí i ty nejteplejší dny a nejchladnější noci. Jen je třeba v letním období tújím dopřát dostatek zálivky, ale nikoliv přemokřenou zeminu. Mohou také vyrůst do typického kuželovitého tvaru nebo jej můžete jinak tvarovat a vytvořit tak živý plot.

zivy plot tuje
Zdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Dengarden