Prořezávání růžových keřů nemusí být obtížné ani bolestivé. Jak ihned docílit zdravějšího keře s násobně více květy? - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Prořezávání růžových keřů nemusí být obtížné ani bolestivé. Jak ihned docílit zdravějšího keře s násobně více květy?

Prořezávání růžových keřů nemusí být obtížné ani bolestivé. Jak ihned docílit zdravějšího keře s násobně více květy?

Pěstování na květy bohatých růžových keřů nemusí být až takový oříšek. Je klíčové je správně prostříhat a použít na to ty správné nástroje.

rose 834116 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Růže mají pověst obtížného pěstování. Pravdou ale je, že stačí keř správně a často prořezávat a občas hnojit. Prořezávání je důležitou péčí o růžové keře, které zajistí nejen dlouhověkost rostliny a krásný vzhled. 

Potřebné nástroje

Rozhodně se vám vyplatí zainvestovat do kvalitních zahradnických nůžek. Ty by měly mít dva zakřivené nože, nikoliv jeden plochý konec. Ten by totiž rostlinu spíše drtil, než stříhal. Vyberte si kvalitního výrobce a kupte ty nejlepší, co si můžete dovolit. Dalším nástrojem je prořezávací pila. Tu uplatníte u odstraňování velkých dřevitých stonků. Pila vám poskytne čistý řez bez rizika poškození svazku pupenů. 

pink 3475452 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Posledním nástrojem jsou dlouhé nůžky. Nůžky musí mít rukojeti dlouhé minimálně 32–⁠38 centimetrů. Nůžky se vám budou hodit u tlustých stonků, na kterých je potřeba větší páka. Nakonec si nezapomeňte kvalitní kožené rukavice, vyplatí se vám co nejdelší. Jen tak budete chráněni před popícháním i na předloktí. 

Proč prostříhávat? 

Upevníte tak zdraví rostliny. Tím, že odstraníte veškeré staré a nemocné výhony, zlepšíte cirkulaci vzduchu a umožníte světlu proniknout tam, kam by se jinak nedostalo. Dalším benefitem je zlepšení samotného vzhledu rostliny. Keř, který má kompaktní a udržovaný tvar, bude vypadat lépe. Prostřihem se zvýší i počet květů.

rose 3757579 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Jaké jsou principy prostřihu růží? Odřezávejte vždy jen mrtvé dřevo. Zelené části nechte. Nejvíce řezů proveďte ve středu keře. Tím zajistíte nejvíce slunce a vzduchu celé rostlině. Na závěr prořezu růžového keře odstraňte ze silných stonků zbytky listí a očistěte veškeré zbytky kolem keře. Listy i stonky spalte či jinak zlikvidujte, do kompostu je neházejte.

Zdroj: Better Homes & Gardens