Technika loupání citrusů, která ušetří spoustu času. Metoda zahrnuje válení a použití vidličky

Hodně lidí nevěřilo, že tato metoda skutečně funguje. Pak litovali, že o ní nevěděli dříve. Přitom stačí jen málo, vlastně vzít vidličku a zapíchnout ji do pomeranče.

i Zdroj fotografie: Filip Maljković from Pancevo, Serbia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
                   

Dávno pryč jsou doby, kdy byly pomeranče nebo mandarinky k dispozici jen na Vánoce nebo některé další svátky. Protože si je můžeme užívat celoročně, přijde vhod také jednoduchý trik na jejich oloupání. Je k němu potřeba vidlička, ale pozor, ne vždycky se vyplatí ho použít. Budete ale pravděpodobně tak nadšeni, že už nebudete citrusy loupat jinak. Vidličku většinou používáme jen k jídlu, případně v kuchyni na drcení surovin. Spojitost s pomerančem není moc zřejmá.

S vidličkou proti slupce

Asi nejotravnější částí loupání citrusů je vystříknutí šťávy, především pak do oka. Právě vidličkou se tomu ale dá spolehlivě zabránit. Jak je to tedy možné? Nejprve pomeranč rukou poválejte po pevné podložce. Podle Smakozse ho pak zvládnete snadno oloupat jen pomocí vidličky nebo lžíce. Pomocí zubu vidličky, případně nožem udělejte řez kolem dokola celého ovoce, nezajíždějte dovnitř. Pod okraj pak vsuňte plochou rukojeť vidličky, obdobně můžete využít i lžíci.

Zneškodněte myši pomocí pomerančové kůry. Efektivní fígl chalupářů, jak se zbavit nevítaných hostů

Pomeranč pak obkružte po celém obvodu a slupku už snadno sundáte. V případě nutnosti postupujte lžící ještě dál, ale opět pozor na poškození samotné dužiny. Odloupnutou polovinu slupky pak nasaďte zpět na ovoce a stejně postupujte s druhou částí. Pomeranč pak můžete hned sníst, použít ho při pečení sladkých pokrmů nebo také k masu. Ani slupku nemusíte vyhodit, jak už jsme se na adbz zmiňovali, můžete ji použít jako peeling na obličej i do domácích čisticích prostředků.

Ovoce nabité vitamíny

Hlavní složkou zdravotního přínosu pomerančů je vysoký obsah vitaminu C, u kterého však jejich vliv zdaleka nekončí. Vyskytuje se v objemu asi 60 mg na 100 gramu ovoce. Pro tělo je dle ZdravotníhoRádce nezbytný pro vytváření určitých aminokyselin. Ty se dále podílí na syntéze kolagenu, opět látky nezbytné pro organismus. Podporuje dýchání tkání, tvorbu bílých krvinek coby základ imunity a vstřebávání železa do krevního oběhu. Ovlivňuje také vývoj a růst.

iZdroj fotografie: Pixabay

Právě pro jejich roli v podpoře imunity se pomeranče doporučují především během zimy, kdy řádí nachlazení, chřipky a další neduhy. Obsahují i vitamíny B1 a B2. Ten první podporuje správnou funkci nervů i svalů, protože tyto buňky optimálně zásobuje energií. B2 je podstatný pro vaše oči, kůži a správné fungování nejen srdce. Ovlivňuje metabolismus tuků, cukrů, aminokyselin. Takže se nenechte odradit pomerančovou slupkou a dopřejte si pořádnou dávku prospěšných látek.

Které ovoce tohoto typu máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články