Při letním řezu malin dělá 90 % lidí ty samé chyby. Proveďte ho správně a bohatá úroda vás nemine

Maliny patří mezi nejoblíbenější tuzemské ovoce. Když se pěstitel o své keříky maliníku dobře stará, může se těšit na bohatou sklizeň. Je však nutné provádět pravidelný řez.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V užitkových zahradách českých pěstitelů najdete velmi často keře ostružiníku maliníku (Rubus idaeus). Maliny totiž mají velmi široké upotřebení. Lze je jíst syrové i zavařovat, připravit z nich ovocné knedlíky, přidat je do jogurtu, upéct moučník nebo vyrobit zmrzlinu. Jaká bude úroda záleží i na tom, jak dobře nebo špatně jsou prořezávané. Proč je to tak důležité udělat i v létě?

Jak roste a plodí maliník

U maliníku jsou důležitou částí kořenových odnoží pupeny, ze kterých se každoročně maliník obnovuje. Na jednoletých výhonech patří mezi nejcennější pupeny ty, které rostou ve střední části. Z nich vyrůstá nejplodnější obrost. Platí tedy, že maliník plodí na výhonech, které vyrostly v minulém roce.

Jak se provádí řez maliníku na jaře a v létě

Na jaře je třeba řez maliníku provést do začátku dubna, nejlépe v průběhu března. Obvykle tehdy, kdy už je půda dobře prohřátá. Je třeba odstranit uschlé odnože a všechny divoce rostoucí výhonky. Na větvi dlouhé 1 metr by mělo být nejméně 15 čerstvých pupenů.

Letní prořezávání maliníku obnáší odstranění všech nemocných a zažloutlých větví a listů během kvetení. Tím se omezí nákaza zdravých pupenů. V červnu je možné odříznout 5 až 7 cm u metrových větví, tím se podpoří jeho růst. Povede to totiž k lepšímu vývoji postranních výhonků, což zaručí následující jaro více mladých větví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podzimní prořezávání maliníku

Než nastoupí zima, je důležité udělat podzimní řez keřů maliníku, aby se podpořila budoucí úroda následujícího roku. Odplozené větve by se měly po sklizni seříznout, aby rostlina dělala stále nové větve, které budou brzy plodit. Listy, které byly napadené chorobami nebo škůdci, spálíme. Ostatní lze úspěšně kompostovat. Na kvalitní živnou listovku se rozkládají 2 roky. Rány po řezu maliníku není třeba ošetřovat štěpařským voskem ani jiným způsobem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s řezem maliníku?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články