Odvar z vavřínu povznese úrodu zeleniny na vyšší úroveň | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Kamarád – zkušený zahradník – mě naučil, jak hnojit rostliny bobkovým listem. Teď ho mám doma zásobu pro všechny případy

Kamarád – zkušený zahradník – mě naučil, jak hnojit rostliny bobkovým listem. Teď ho mám doma zásobu pro všechny případy

V žádné domácnosti nechybí bobkový list, ale zřejmě ho používáte jen v kuchyni nebo na likvidaci molů. Ale odvar z něho je také skvělým životabudičem pro rostliny na zahradě.

varit bobkovy list hnojivo
Zdroj fotografie: iStock

Léto je v plném proudu a stejně tak i sklizeň úrody na zahradách. Pokud nejste s množstvím nebo kvalitou zeleniny a ovoce spokojení, možná rostlinám při vývoji chyběly potřebné živiny. Existují způsoby, jak jim je snadno dodat, aniž byste museli kupovat drahé chemické prostředky. Zkušení pěstitelé mají triky, které rostliny povzbudí k bohaté úrodě, nad níž vám bude přecházet zrak.

Nehodí se jen do omáček a polévek

Klíčem k bohaté úrodě je překvapivě úplně obyčejný bobkový list neboli vavřín. Ten se běžně pěstuje i v Česku, ale venku nepřezimuje. Jeho usušené listy se používají v kuchyni do smetanových omáček, kyselých jídel, při nakládání okurek či mas. Avšak má také antiseptické účinky. Zkušení zahrádkáři z něho vyrábějí odvar bohatý na vitamíny a minerály, jako je vápník, hořčík nebo draslík, kterým pak hnojí zeleninu.

Odvar z vavřínu, který byl ve starověkém Římě symbolem vznešenosti, slávy a blahobytu, ochrání rostliny i před škůdci a urychlí jejich růst. Pokud vavřínovým zázrakem ošetříte třeba keříky rajčat, sklidíte s největší pravděpodobností obrovskou hromadu kvalitních, pevných, šťavnatých a sladkých plodů. K přípravě roztoku budete potřebovat jen 3 levné ingredience, které v každé domácnosti máte po ruce.

bobkovy list miska
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyrobit zázračný elixír je hračka

Zázračným elixírem pro výživu zeleninové zahrady hnojte rostliny jednou týdně. K jeho výrobě budete potřebovat pouze dva bobkové listy, půl lžičky cukru a jeden litr vody. Postup je snadný.

  1. Dejte vařit litr vody.
  2. Do vroucí vody vložte dva bobkové listy.
  3. Přidejte půl lžičky cukru a rozmíchejte.
  4. Vypněte plotýnku a nechte odvar odstát.
  5. Studený roztok zřeďte s vodou v poměru 1:1.
  6. Přelijte do nádoby s rozprašovačem a aplikujte na rostliny.

Zdroj Bhg