Napumpujte rostliny živinami a odežeňte slimáky i ptactvo. Vaječné skořápky nabízí vaší zahradě hned 10 benefitů

Vaječné skořápky přináší řadu neocenitelných přínosů pro vaši zahrádku. Dejte sbohem chemickým náhražkám a zvolte raději přirozenou cestu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaječné skořápky jsou považovány za přírodní zdroj vápníku. Ten je nepostradatelný při pěstování různých druhů zeleniny a zahradních plodin a podporuje správné kvetení okrasných květin. Pochutnají si na nich například také ptáci a mohou být skvělým prostředkem, který odradí veškeré slimáky narušující krásu vaší zahrady. Níže se proto můžete podívat na ty nejlepší přínosy vaječných skořápek, z nichž můžete těžit již dnes i vy. 

Skvělé organické hnojivo 

Vápník obsažený ve vaječných skořápkách je nezbytná živina pro zdravou a úrodnou půdu. Jeho přidáním zabráníte rozpadu minerálů, zlepšíte vzdušnou propustnost půdy (díky čemuž kořeny plodin získají dostatek kyslíku) a při zalévání bude moci půda vstřebávat vodu rovnoměrněji, což ji ochrání před případným ztvrdnutím nebo naopak promočením – dejte si však pozor, v bahnitých, jílovitých a rašelinných půdách je třeba přidat skořápek mnohem více. 

Kromě vápníku jsou však v surových skořápkách obsaženy také další minerály, včetně draslíku, sodíku, hořčíku, fosforu, síry, železa, jódu, mědi, manganu, zinku, chromu a kobaltu. Všechny tyto prvky se navíc ve skořápkách nachází ve formě soli, což je pro rostliny naprosto ideální. 

Výhody hnojiva z vaječných skořápek

Díky obsahu výše uvedených minerálů jsou skořápky ideálním přírodním hnojivem pro vaše rostliny. Jejich skladováním tak můžete ušetřit spoustu peněz a zajistit si přísun veškerých užitečných živin pro vaše plodiny, a to jak ve vašem domě, tak i na zahradě. Použití skořápek přináší hned několik dalších výhod: 

  • prevence nemocí
  • urychlení vývoje kořenů
  • normalizace výměny vzduchu
  • zlepšení struktury půdy
  • hubení hlodavců a hmyzu
  • urychlení adaptace přesazených rostlin
  • zlepšení imunity zemědělských plodin
  • obohacení půdy o stopové prvky a minerály
iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují 2 způsoby, jak můžete vaječné skořápky ke hnojení rostlin použít. Ten první je o něco jednodušší. Nejdříve udělejte v zemi díru, do které vybranou rostlinu umístíte. Ještě než ji však zakopete, přidejte do jámy několik rozdrcených vaječných skořápek – ty se v půdě rychle rozkládají, takže se nemusíte obávat, že byste jich použili moc. Druhá metoda se doporučuje před výsadbou semen, když skořápky zasadíte do půdy spolu se semínky dané rostliny. 

Chutné krmivo pro ptactvo 

Vaječné skořápky mohou prospět rostlinám také s ochranou před ptactvem, které může mít tendenci klovat vaše čerstvě zasetá semena nebo špičky již vyrostlých rostlin. I tito tvorové totiž ví, že skořápky obsahují značné množství vápníku, jenž prospívá jejich zdraví, a navíc jim velmi chutná. Stačí nadrtit trochu skořápek do misky a nechat ji na viditelném místě – nejlépe trochu dál od vysazených rostlin. A ptačí nájezdníci si rádi najdou jiný cíl svých výletů.

Účinná ochrana před slimáky  

Slimáci mohou škodit vaší zahradě mnohem více než pozpěvující si ptactvo. Pokud však nechcete na své rostlinky stříkat předražené chemické prostředky, stačí povrch půdy obsypat lehce nadrcenými vaječnými skořápkami – jejich ostré hrany budou blížící se plže natolik obtěžovat, že se raději velmi rychle otočí a nechají vaše rostliny na pokoji. 

Jak využíváte zbylé vaječné skořápky vy?  

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články