Posilte své rostliny hnojivem z banánových slupek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hnojivo z banánových slupek nikdy nezklame – dá se použít na tisíc způsobů a hodí se pro všechny typy rostlin

Hnojivo z banánových slupek nikdy nezklame – dá se použít na tisíc způsobů a hodí se pro všechny typy rostlin

Dopřejte svým rostlinám vitamínovou vzpruhu. Hnojivo z banánových slupek jim dodá potřebné živiny a dokonce je i ochrání před chorobami.

bananova slupka kvetinaci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny jsou pro zahrádkáře alfou a omegou jejich bytí, a je jedno, zda se jedná o okrasné, nebo o užitkové. Pokud o své rostliny také rádi pečujete, zajisté vás potěší návod, jak je přihnojit pomocí banánových slupek. Ty jsou bohatým zdrojem živin a látek prospěšných pro zdravý růst rostliny a mimo jiné mají fungicidní a insekticidní účinky. Jedná se tedy o zcela přírodní hnojivo, které je navíc úplně zdarma (v případě, že kupujete banány ke konzumaci). Neváhejte a připravte svým rostlinám živinovou vzpruhu.

Živinami nabité slupky

Jistě víte, že banány jsou chutným ovocem, které obsahuje celou řadu zdraví prospěšných vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek. Co ale možná netušíte, je fakt, že se vitamíny a živiny skrývají i v banánové slupce. Pokud ji použijete jako hnojivo, dodáte rostlinám fosfor, vápník, hořčík, draslík, jednoduché i složené cukry, třísloviny (brání rozvoji bakterií a plísní), saponiny (pomáhají rostlině v boji proti škůdcům a nemocem) nebo laktázu, která neutralizuje škodlivé látky a obnovuje úrodnost půdy.

Obecně lze rozdělit banány do 3 skupin podle stupně zralosti – nezralé, zralé a přezrálé. Slupky nezralých banánů jsou nejbohatší na saponiny a třísloviny, proto se hodí k prevenci a ochraně rostlin před škůdci a houbovými patogeny. Oproti tomu slupky přezrálých banánů obsahují tříslovin a saponinů nejméně, mnohem významnější jsou v tomto případě minerály a cukry, pročež se výborně hodí k přípravě hnojiva. Jestliže máte k dispozici slupky, ale s hnojením chcete ještě počkat, můžete je zamrazit. Zmrazené slupky si zachovávají své vlastnosti.

Jak hnojit banánovými slupkami

Pro účely hnojení můžete banánové slupky rozkrájet na kostičky, usušit a semlít na prášek, nebo přidat do kompostu. Zelené banánové slupky však nikdy nesušte, ale používejte je, když jsou čerstvé. V opačném případě by ztratily část obsažených saponinů a tříslovin. Jestliže se pro hnojení tímto způsobem rozhodnete, nepoužívejte více než 10 % slupek z celkového objemu zeminy v květináči nebo bezprostředně u rostliny. Pokud chcete obnovit úrodnost půdy, aplikujte do ní slupky před výsadbou.

nakrajene bananove slupky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro akutní dodání živin slupky zapracujte do půdy v podstatě kdykoliv. Fungicid z banánových slupek připravíte rovněž jednoduše. K jeho výrobě potřebujete slupky ze 2 zelených nebo žlutých banánů, které nakrájíte nadrobno. Pokrájené slupky zalijte 3 litry horké vody a nechte na teplém místě po dobu 24 hodin odstát. Poté je slijte. Získaným výluhem zalévejte rostliny ke kořenům (slouží jako prevence). Jsou-li napadené, aplikujte fungicid pomocí rozprašovače na listy i stonky. Kůru provádějte 2x týdně. Pro lepší přilnavost můžete do výluhu přidat 30 gramů pracího mýdla.

Preferujete domácí, nebo kupovaná hnojiva?

Zdroj: Bhg