Příprava hortenzií na jaro a krásné květy: Různé druhy je třeba buď důkladně prořezat, nebo naopak neřezat vůbec

Elegantní hortenzie vyžadují péči, abyste se jimi mohli chlubit. Stříhání se provádí podle druhu, jeden z nich je prakticky bezúdržbový.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hortenzie patří mezi nejkrásnější keře. Ač mají poměrně specifické nároky na půdu a stanoviště, jejich pěstování se rozhodně vyplatí. Jsou okrasou každé zahrady a velmi pěkně se vyjímají také v řezané vazbě. Já ráda používám květy i na zdobení věnců či jiných prvků, květy si po zafixování lakem na vlasy udrží tvar a do velké míry i svou barvu. Abyste se dočkali plně kvetoucích keřů, je nutné je správně zastřihnout. Každý druh se ale stříhá jinak a jeden z nich naopak nevyžaduje žádné zkrácení.

Kdy a jak zasadit hortenzii

Pokud se teprve chystáte hortenzii vysadit, je podle webu Almanac vhodný podzim před prvním mrazem, případně jarní období poté, co mrazy odezní. Keř potřebuje dostatek času pro zakořenění předtím, než udeří vysoké letní teploty, nebo naopak silné zimní mrazy. Potřebují polostinné stanoviště s dostatkem světla a také vláhu. „Nedostatek vody je potřeba korigovat obzvláště v horkých letních dnech a zalévat brzy ráno nebo navečer,“ říká dlouholetá pěstitelka hortenzií paní Monika S. z Kladna.

Ideální je půda, která dobře zadržuje vláhu, ale nedochází přitom k přemokření. Tomu dopomůže kvalitní mulč, který může být například z pilin, jak jsme na adbz psali. Místo by také mělo být chráněno před silným větrem. Hortenzie preferují kyselou půdu obohacenou o kompost. Zajímavé je, že si můžete díky pH půdy sami určit, jakou barvou pokvete. Podle webu GardenDesign budou hortenzie modré, když mají pH 5–5,5. Naopak při vyšším pH s hodnotou kolem 6 mění barvu v růžovou.

Díky ocelové vlně bujně kvetou hortenzie, růže i azalky. Hnojivo stačí aplikovat 1krát za měsíc

Domácí hnojivo půdu okyselí

V hobby marketech nebo v zahradnictvích najdete mnoho speciálních hnojiv určených pro hortenzie. Hnojivo ale můžete připravit i doma ze zbytků, vyhnete se tak plýtvání potravinami, které na zahradě ještě najdou využití. Pokud chcete docílit kyselejšího pH půdy, můžete použít obyčejný chléb, jak jsme na adbz radili.

Pečivo v ošatce iZdroj fotografie: Piqsels
Staré pečivo půdu okyselí

Kdy a jak hortenzie stříhat

Stříhání výhonů hortenzií se můžete věnovat ještě na podzim, než udeří mrazy, případně na jaře na přelomu března a dubna. Vše se ale odvíjí od druhu hortenzie, kterou jste se rozhodli pěstovat. Pro který druh se rozhodnete?

Hortenzie latnatá vyniká jemnými květy

Pěstování hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) je velká radost. Má jinak tvarované listy i květenství a je k dostání v mnoha barvách. U tohoto druhu se květy objevují na nových výhoncích, je tak lepší počkat se střihem až do jara. Výhonky seřízněte asi 5 cm nad zemí, vyrostou z nich silné stonky, které v letním období bohatě pokvetou. Veškeré suché a nemocně vypadající výhony zlikvidujte.

Hortenzie latnatá je krásná v každé fázi květu iZdroj fotografie: Piqsels
Hortenzie latnatá je krásná v každé fázi květu

Podobnou péčí se odvděčíte i hortenzii stromkovité (Hydrangea arborescens). Nejtvrdší staré stonky odstraňte úplně, jenom připravují keř o důležité živiny a nic z nich již nebude. Zbývající výhony seřízněte na polovinu.

Hortenzie velkokvětá vyžaduje nejméně péče

Tento druh hortenzie kvete na loňských výhonech, a proto se nestříhá. Odejměte staré a suché listy a květenství. Ponechte pouze výhony, které jsou svěží a zelené, zbytek můžete také seříznout. Takto se dočkáte bohatého kvetení.

Jak se staráte o hortenzie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články