Listopadová péče o muškáty, aby na jaře krásně kvetly: Klíčové je rostlinu připravit na zimu

Dopřejte na podzim muškátům tu nejlepší péči a zajistěte, aby přečkaly zimu bez potíží. Na jaře vám díky tomu opět vykvetou do krásy plné zářivých a jasných barev.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny a dekoraci mnoha zahrad i domů. Abyste si však jejich přítomnost mohli užívat i v příštím roce, neměli byste v péči o ně polevovat ani na podzim. Důležité je podle webu MagazínZahrada zajistit ideální podmínky pro jejich přezimování. Zjistěte, na co si dát pozor a jak muškáty připravit na zimu. Nejkrásnější muškáty měla vždy na zahradě moje babička díky správnému zazimování.

Jak pečovat o muškáty

Těmto květinám se bude zvlášť dobře dařit na slunném a teplém místě, kde budou chráněné před větrem. Kromě toho je potřeba jim zajistit dostatečné množství vody a živin, jak jsme radili už v dřívějším článku na adbz. Vývoj a tvorbu nových výhonků i květů pak podpoříte jejich pravidelným prostříháváním. Tímto krokem navíc zajistíte lepší cirkulaci vzduchu mezi rostlinami i přísun světla, což podpoří jejich další růst a vývoj.

Hnojení muškátů v průběhu roku

Nestačí jen dbát na dobré životní podmínky, aby vám tyto rostliny skvěle prospívaly. Tajemství úspěchu jejich pěstování spočívá především v používání vhodných hnojicích směsí. Nemusíte však nutně utrácet za drahé směsi plné chemikálií. Vystačíte si i se surovinami, které máte po ruce, jak jsme doporučovali v dřívějším článku na adbz. S nimi dodáte muškátům veškeré potřebné živiny, podpoříte jejich obranyschopnost a zvýšíte i odolnost vůči škůdcům, nemocem, chorobám i zákeřným plísním.

muškáty iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak zazimovat muškáty, aby přečkaly zimu bez úhony – prořežte je, dobře pohnojte a upravte jim zálivku

Jak připravit muškáty na zimu

Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste napřed muškáty prořezat. Zbavte se všech květů, starých, nemocných i mrtvých výhonků i poškozených listů. Snižte množství zálivky a zalévejte vodou pouze jednou za 7 dní. S hnojením to nepřehánějte. Mnohem lepší je nechat muškáty přes zimu odpočinout a začít s pravidelnou aplikací živin opět až na jaře, jak radí na svých stránkách i internetový portál Rostlinky. V případě většího strádání však můžete použít hnojiva s nízkým obsahem dusíku.

Díky tajné metodě budete mít nejhezčí muškáty na sídlišti. Zajistí dvojnásobek květů – a přitom stačí obyčejná voda

Důležitou roli při jejich přezimování hraje teplota. Ta nesmí být příliš nízká, aby vám muškáty nezmrzly, ani příliš vysoká, aby nezačaly rašit. V ideálním případě by se měla teplota v místnosti pohybovat okolo 10–15 °C. Jestli je to nutné, dosvětlujte je pomocí speciálních lamp, jinak se pokuste jim dopřát období klidu, aby se na jaře mohly opět vzpamatovat. Podobně jako naše čtenářka Alena R. z Břeclavi: „Po zazimování muškáty zalévám jen zřídka. Pravidelně je kontroluji, ale nechávám odpočinout. Když se na jaře oteplí, velmi rychle se vzpamatují.“

Jak pečujete o muškáty přes zimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články