Muškáty kvetou jako zběsilé díky 1 bramboře. Musíte ji jen správně použít
adbz.cz » Hobby » Domácí hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík: Díky 1 bramboře muškáty kvetou jako blázen

Domácí hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík: Díky 1 bramboře muškáty kvetou jako blázen

Pokud také milujete truhlíky osazené bujně kvetoucími letničkami, jako jsou muškáty, petúnie a další, podpořte jejich kvetení a vyzkoušejte toto domácí hnojivo.

muskaty okna parapety
Zdroj fotografie: iStock

Muškáty jsou nádherně kvetoucí rostliny, které svými živými barvami a vůní rozzáří každou zahradu i okenní parapet. Aby vám prospívaly a bohatě kvetly, je důležité jim poskytnout vhodnou péči, včetně správného zalévání, slunečního záření a půdy bohaté na živiny. Při dodávání živin si však vystačíte i s domácím hnojivem, které si jednoduše vyrobíte sami.

Nezbytné podmínky úspěšného kvetení muškátů

Muškáty vyžadují alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního záření každý den. Najděte jim tedy místo s dostatkem slunečního světla, jež je chráněno před silným větrem. Zasaďte je buď do substrátu pro muškáty, který koupíte v zahradnictví, nebo jim namíchejte vlastní. Vyhovovat jim bude ten z kompostu, rašeliny a písku nebo perlitu v poměru 1 : 2 : 1.

Další věc, na kterou byste měli myslet, je skutečnost, že muškáty potřebují hodně vody, ale zároveň nesnáší přemokření. Vždy je tedy sázejte do nádoby s odtokovými otvory. Zalévejte je větším množstvím vody, ale ne tak často. Vždy počkejte až horní centimetr substrátu vyschne. V parných dnech však substrát vysychá velmi rychle a někdy je potřeba zalévat i dvakrát denně. Muškátům se dobře daří v samozavlažovacích truhlících, ze kterých si mohou vzít vodu podle potřeby.

Nezapomínejte také odstraňovat odkvetlé květy a vylamovat poškozené listy. Tím podpoříte další násadu květů a rostlina nedává zbytečnou energii do již odkvetlých částí. Při dodržení těchto podmínek už stačí jen muškátům pravidelně dodávat živiny v podobě hnojiva. To si můžete koupit, ale i ve své spíži jistě najdete suroviny na výrobu toho domácího, které bude fungovat stejně dobře jako to komerční.

Loupání brambory
Zdroj fotografie: Freepik

Hnojivo připravené z brambor

Brambory dodají muškátům tři nezbytné základní prvky, dusík, fosfor a draslík. Jednoduše rozmixujte jednu středně velkou bramboru v litru vody a vše přeceďte přes cedník nebo plátýnko. Touto bramborovou vodou pak své muškáty zalijte. Dužinu, která z mixování zbyde, můžete zapracovat do substrátu. Bramborové hnojení provádějte jednou měsíčně. Použít můžete i vychladlou vodu po vaření brambor (nesmí však být osolená).

Sledujte rostliny muškátů. Jsou to opravdoví žrouti živin. Aby bohatě kvetly, je potřeba je hnojit poměrně často, klidně i jednou týdně. V pozdějších fázích, kdy je zelená část rostliny bujná, omezujte dusíkaté hnojivo a zaměřte se na dodání fosforu. Domácí hnojivo podporující kvetení vyrobíte rozmícháním 1 polévkové lžíce jedlé sody ve 2 litrech vody. Stačí ho používat jednou měsíčně. Kávová sedlina také podpoří kvetení, můžete ji zpracovat do substrátu 2krát během vegetace.