Muškáty budou nejkrásnější v okolí, když dostanou patřičnou péči: Důležitá je zálivka i jejich umístění

Muškáty patří mezi nejčastěji pěstované letničky. Dopřejte jim ideální podmínky a pokvetou mnohem více, než byste čekali.

Převislé muškáty na balkoně i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Muškáty jsou nesmírně vděčné balkonové rostliny. Vyžadují prakticky minimální péči a květy lahodí oku po celou sezónu až do zámrazu. Správné označení je pelargonie (Pelargonium). Vybírat můžete z velké barevné škály a pyšnit se záplavou drobnějších kvítků převislých muškátů, které preferují spíše stinnější stanoviště, nebo dát přednost muškátům vzpřímeným s nádherně plnými květy. Oba typy pelargonií ale vyžadují jedno – a to správné podmínky, aby jejich kvetení bylo opravdu bujné.

Vybírejte velmi světlé stanoviště

Muškáty vyžadují 6–8 hodin slunečního svitu denně. Jejich umístění si proto dobře promyslete dopředu, abyste tuto zcela zásadní podmínku mohli splnit. Protože pelargonie kvetou opravdu dlouhou dobu a kupujete malé sazenice, které se ovšem notně rozrostou, volte velký truhlík nebo jinou vhodnou nádobu, kde budou mít dostatek místa jak v půdě pro růst kořenového systému, tak i pro samotnou rostlinu. Muškáty preferují kyprou a dobře propustnou půdu. Pokud nechcete každý rok kupovat nové sazenice, jednoduše je můžete přezimovat i doma.

Velmi špatně snáší přemokření i velké sucho, proto zalévejte, až když je substrát skoro vyschlý. V horkých letních dnech je nutné muškáty zalévat brzy ráno nebo až později k večeru, teplotní šok by jim velmi uškodil, nehledě na fakt, že při vysokých teplotách by se voda rychleji vypařila, než by se dostala ke kořenům. Ideální je zalévat dešťovou vodou a mít stále plnou konvici nachystanou ve stínu. Pokud nemáte možnost odchytávat dešťovou vodu, můžete použít i vodu kohoutkovou. Nechte ji ale odstát. Další možností je vodu převařit, aby byla dokonale čistá.

Odlamujte staré stonky

Muškáty pravidelně kontrolujte a najděte si čas na odstranění odkvetlých částí. Jejich odlomením zajistíte rostlině více místa, lepší proudění vzduchu a pomůže jí to i v tom, že živiny nemusí dodávat do míst, kde už to není nutné. Protože muškáty kvetou opravdu dlouhou dobu, pravidelný přísun živin a minerálních látek je nezbytný. V době od dubna do září proto aplikujte tekuté hnojivo na muškáty každých 14 dnů.

Muškáty v květináčích iZdroj fotografie: Piqsels

Muškáty je možné pěstovat i doma na parapetu. Má to hned několik výhod. První z nich je, že jejich krásné pestrobarevné květy rozhodně ozdobí každé zákoutí. Dalším pozitivem je i jejich vliv na ovzduší. Muškáty se pyšní schopností vylučovat látky, které dezinfikují místnost a zahání hmyz, navíc mají uklidňující účinky, proto si je bez obav můžete umístit i na parapet v ložnici.

Preferujete muškáty vzpřímené, nebo převislé?

Zdroj: Blikkruzs
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články