Hit roku 2023 v balkónových rostlinách: Supertunia bohatě kvete až do podzimu a je odolná proti dešti
Supertunia je velmi oblíbenou balkónovou rostlinou. Stojí za tím především fakt, že je velmi odolná vůči venkovním podmínkám a bohatě kvete.
Začátkem jara už každý zahradník jistě přemýšlí, čím si pro letošní rok ozvláštní svou zahrádku a těší se na zahradní práce. S tím je spojen i případný nákup nových sazenic květin, keřů a stromků. Někteří rádi experimentují a zkouší sázet nové odrůdy s tím, že uvidí, jak se jim povede, někteří jsou zase oddáni svým odzkoušeným stálicím. Pokud patříte do první skupiny, rozhodně by vám neměl ujít trend této sezóny. Supertunia je velmi odolnou rostlinou, navíc bohatě kvete až do podzimu.
Proč by supertunia neměla chybět u vás doma
Supertunia je stále více oblíbená. Jedná se o speciálně vybrané odrůdy petúnií a surfinií, které jsou velmi odolné vůči dešti, větru i slabému mrazíku. Je možné je vysadit do velkých truhlíků nebo květináčů a mohou tak zdobit terasu i balkon. Také jsou často součástí květinové výzdoby měst a náměstí. Výhodou supertunií je také to, že vydrží kvést opravdu dlouho, při správné péči a přízni počasí pokvetou klidně až do poloviny října. Květy bývají oproti standardně vysazovaným petuniím a surfiniím menší, zato je jich výrazně více.
Tyto odolné krásky potřebují pro svůj správný vývoj a dobrou vitalitu spoustu slunce. Vybírejte tedy slunné stanoviště, případně polostín. V případě, že je umístíte na plné slunce, budou v letních horkých dnech vyžadovat bohatou zálivku dvakrát denně, ideálně brzy ráno a potom později večer. Při opravdu vysokých teplotách nikdy nezalévejte rostliny během dne. Umístíte-li je do polostínu, postačí zálivka jednou denně, případně obden. To platí i při mírnějších teplotách. Supertunie preferují úrodnou a dobře odvodněnou půdu, kterou je nutné hnojit vícesložkovým hnojivem.
Jak se o supertunii správně starat
S vysazením ven byste měli počkat až po 15. květnu, kdy už jsou venku stabilní teploty. Vyvarujte se příliš hustému nasazení sazenic, supertunie potřebují dostatek prostoru pro kořenový systém. Ideální rozptyl je okolo 35 cm. Rostlinu sice není nutné nějak prostříhávat, kvůli košatosti a hustotě se ale doporučuje zkracovat výhonky, zaštipovat odkvetlé květy a odstraňovat škaredé a hnědé listy.
Kvetou málo nebo se jim prostě nedaří? Na vině může být přelití nebo přehnojení. Supertunia je poměrně náročná na vodu a nesnese suchou půdu, to ale neznamená, že jí svědčí přelévání. Stejně jako u jiných rostlin i tento nešvar vede k uhnívání kořenů. Pokud u vás tato situace nastane, je potřeba kořeny rostliny očistit a přesadit do nového substrátu. Stejně tak i v případě přehnojení, kdy začnou uvadat květy, je vhodné rostlinu přesadit.
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď