Jak otevřít láhev bez vývrtky: 6 výmyslů lidové tvořivosti, které vás zachrání kdykoli a kdekoli

V případě, že nemůžete nikde najít vývrtku na otevření vína, nemusíte hned propadat panice. Jsou osvědčené způsoby, jak lahev otevřít i bez ní.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Znáte to nepochybně dobře. Příjemní večer, hotová večeře, už tomu jen chybí správné víno ve správné teplotě a sklenici. Jenže ouha, láhev nejde otevřít a vývrtka  – zdá se – nikde v dosahu. Protože se taková situace zdaleka neodehrává poprvé, přišli lidé na mnoho alternativních způsobů, jak se do láhve vína dostat i v nehostinných podmínkách. A myslíme způsobu bez destrukce celé nádoby. Tady je šestice metod, jak na to.

Samořezný šroub

Při absenci vývrtky můžete sáhnout po boxu na nářadí. Máte-li ho po ruce, najděte kleště a samořezný šroub. Zašroubujte ho do korku a pomocí kleští pohodlně vytáhněte. Můžete použít i vytahovač na hřebíky. Pozor, nehodí se úplně na korkovou zátku, která je poškozená či nalomená. K tomu ovšem může dojít i neúspěšnými pokusy a i bez vlastního zranění můžeme mít korek v samotném víně.

Nahřátí pomocí zapalovače

Vezměte jednoduchý zapalovač, přitiskněte ho na hrdlo a zahřejte právě oblast s korkem. Asi po minutě se materiál korku zahřeje a z lahve vyletí. Trik je v ohřátí vzduchu pod zátkou, který se roztáhne a vytlačí ji ven. Pro větší efektivitu miřte přímo mezi zátku a tekutinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samořezný šroub a skimmer

Budete opět potřebovat samořezný šroub a štěrbinovou lžíci, tedy lžíci s cedníkem. Nasaďte ji na hrdlo lahve a do jednoho z otvorů zašroubujte samořezný šroub. Pomocí lžíce ho pak můžete vytáhnout i se zátkou.

Tužka nebo čínské jídelní hůlky

Dalším pomocníkem vám bude obyčejná tužka, případně čínské jídelní hůlky. Smyslem tentokrát není korek vytáhnout, ale zastrčit ho dovnitř láhve. Tyčinky bývají poměrně silné a dlouhé, takže je to s nimi nejpohodlnější. Navíc mají silnější zadní konec. Můžete ale použít i tužku, případně ji přidat k tyčkám. Dejte ale pozor na svoje oblečení nebo pohovku, protože při tomto postupu se trochu vína nevyhnutelně rozlije.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nůž

Pomoci si můžete i nožem nejlépe s vroubkovanou čepelí. Nejdříve ale zatlačte korek do láhve prsty tak hluboko, jak to jde. Nůž zabodněte doprostřed korky a kruťte s ním stejně, jako s vývrtkou. Láhev půjde otevřít i nožem s hladkou čepelí, ale bude to méně pohodlné. V extrémních případech lze použít i houbařský nebo kapesní zavírací nůž. Hlavním faktorem je ostrá čepel.

Láhev na sodovku

Může to znít divně, ale pomůže vám i láhev sycené vody, ideálně o objemu 1,5 litru. Víno uchopte pevně do dlaní a do dna několikrát udeřte PET lahví sodovky. Pokračujte, dokud se korek nezačne posouvat ven. Jakmile si všimnete pohybů zátky, zvedněte hrdlo láhve nahoru a údery zvolněte. Ještě několik dalších a budete moci zátku vytáhnout prsty.

Kdy jste s lahví vína zápasili nejvíce?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články