Sekání zahrady přestane být otrava, až vyzkoušíte trik s prázdnou láhví
adbz.cz » Hobby » Bezstarostné sekání trávy díky 1 prázdné láhvi: Stačí ji dát pod sekačku a odměřit si tak výšku

Bezstarostné sekání trávy díky 1 prázdné láhvi: Stačí ji dát pod sekačku a odměřit si tak výšku

Největší ozdobou každé zahrady je nepochybně trávník. Pro správný růst je nutné zvolit optimální výšku sečení. K tomu postačí prázdná láhev.

cervena sekacka na travu
Zdroj fotografie: Hedwig Storch / Creative Commons / CC BY-SA

O trávník je třeba pečovat od jara do podzimu. Při přípravě na první jarní sekání se vyplatí vzít v úvahu i povětrnostní podmínky, a hlavně stav a druh trávy. Chcete-li ji tedy sekat, je třeba pamatovat na teplotu. Ta by totiž v noci neměla klesnout pod bod mrazu. Je potřeba, aby půda byla po celou dobu teplá a měkká. Ještě před sekáním se vyplatí trávník důkladně uklidit. Shrabejte listí, sesbírejte větvičky, případně zbytky ovoce. Díky tomu se stébla zazelenají.

Příprava před sekáním

Budou mít totiž lepší přístup jak ke světlu, tak i k živinám. Stejný čas je ideální dobou také na zbavení se mechu, vyhubení plevele, odstranění kamenů i krtinců. Zjistíte-li však, že je tráva hnědá nebo s bílým povlakem, posekejte ji ihned a s velmi nízkým zdvihem sekačky.

travnik nuzky sestrih
Zdroj fotografie: Pixabay

Na co myslet při sekání?

  • Sekejte za teplého a suchého počasí.
  • Dbejte na dobré nabroušení nožů.
  • Trávník zalévejte, aby nezežloutl.
  • Hodí se průběžné přihnojení domácími přípravky a zálivkami.
  • Nejlépe tráva roste v půdě s pH mezi 5,5 a 6,5.
  • Když dosekáte, trávník provzdušněte, bude mít ke světlu i vodě lepší přístup.
  • Pravidelné sekání trávník stimuluje, takže je hustý a vitální.
  • Zakládáte-li zcela nový trávník, počkejte před sekáním, až dosáhne výšky aspoň 10 cm. Zkracujte ho také postupně, nejdříve na polovinu, pak na 3 cm.
  • Z estetického hlediska se sekání vyplácí alespoň jednou týdně.
  • Poslední sekání trávy by mělo připadnout na polovinu října. Je-li stále teplo, klidně o něco později. Na zimu by tak tráva měla mít nejvýše 4 cm. V opačném případě se bude pod tíhou sněhu bortit a také zahnívat.

Lahvový měřák

Jedním z častých problémů je, jak určit správnou výšku trávníku, tedy i zdvih sekačky. Příliš nízké sekání neprospívá hmyzu. Postačí vám k tomu jen pivní láhev, i když některé části zahrady využijí vyšší trávu. Jak to tedy určit? Dejte pod sekačku prázdnou láhev. Když se pod sekačku vejde, aniž by se stroj kymácel, je výška nastavena správně. Rozhodně ji ale v takovém stavu nestartujte, jde jen o chytrou měřicí pomůcku.

Pravidlo třetiny a chození

Obecně platí, že je záhodno posekat jednu třetinu stébel. Jejich vegetační bod se nachází asi v polovině, při jeho odstranění bude růst trvat o dost déle. Pak vám snadno vzniknou mezery, protože stébla nebudou rašit rovnoměrně. Během letních veder a sucha by se vám mohlo stát, že budete mít na zahradě také nevzhledná žlutá místa od vysychání. Sekáte-li tedy trávník na 4 cm, nechte ho vyrůst na 6 cm.

roboticka sekacka
Zdroj fotografie: Pixabay

Chystáte-li se na sekání, nějakou dobu předtím po trávě vůbec nechoďte. Stébla se ohnou a narovnání jim trvá déle. Výsledkem pak budou různé délky sečení. Jste-li na dovolené, tráva snadno trochu přeroste. Nejlepší je pak sekat na etapy a vegetační bod v polovině stonku tak posunout dolů. Všechno tedy nejdřív posekejte opravdu nakrátko. Jakmile se hladiny růstu vyrovnají, vraťte se k normální třetinově metodě.

Robotické sekačky

Stejně jako robotické vysavače si získaly oblibu i sekačky, které si po trávníku jezdí samy. Ušetří vám tak čas i námahu. Žádný takový systém ale není dokonalý, nejspíš bude potřeba výsledek ještě trochu doladit, buď sekačkou, nebo strunovkou.