Jak se zbavit mechu v zahradním trávníku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zatočte s mechem v trávníku lidově bez chemie. Stačí odstranit příčiny, radí chalupářka

Zatočte s mechem v trávníku lidově bez chemie. Stačí odstranit příčiny, radí chalupářka

I když v lese trávník obdivujeme, na zahradě nám radost spíše nedělá. A to tím spíš, pokud se nachází v trávníku a postupně ho dusí.

mech travnik
Zdroj fotografie: iStock

Trávník je vlastně jakousi odpočinkovou plochou zahrady. Můžete na něm odpočívat, hrát nejrůznější hry anebo ho použít třeba jako přirozenou podlahu pro rozestavění zahradního nábytku. Pokud však z něj začne po každém došlápnutí prýštit voda, změní se radost spíše ve starost. Znamená to totiž, že je plný mechu, který jeho kondici rozhodně neprospívá a je tedy nutné zasáhnout.

Jak na mech v trávníku

Pro začátek je nutné zjistit, proč se právě na své zahradě potýkáte s tímto problémem. Největším faktorem obvykle bývá zastínění. Nejvíce mechu se proto objevuje pod stromy se špatně prořezanou korunou. Ovšem problém může nastat i ve chvíli, kdy necháváte na trávníku po delší dobu odstavené jakékoli předměty – například zahradní nábytek, kádě na vodu apod. Trávník pod nimi je oslabený a často mechu rychle podlehne.

travnik ruka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kyselost půdy pro trávník

Dalším problémem může být přílišná kyselost zeminy, na které trávník roste. To, spolu s příliš velkým zhutněním (nebo udusaností, chcete-li), vytváří pro trávník přímo ideální podmínky. Pokud tedy chcete s mechem bojovat, musíte si vzít k ruce ty správné pomocníky. Ideální je vápno, které pH půdy upraví žádoucím směrem a zároveň mech částečně zničí. Odolným travinám používaným na trávníky však obvykle nijak nevadí.

mech travnik chodnik
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postižený trávník je nutné také posílit, aby se problém brzy neopakoval. Skvělou výživou je pro něj například dřevěný popel. Ten stačí, podobně jako předtím vápno, rozhodit na postižené místo a důkladně zalít. Celou proceduru opakujte během sezóny nejméně dvakrát do měsíce a uvidíte, že se zdravotní stav trávníku velmi brzy upraví. Samozřejmě je možné také zakoupit speciální hnojiva s účinkem právě proti mechům.

Mrtvý mech musíte odstranit

Další možností je použití přípravků s mědí, kterou mechy rovněž nesnášejí. Často se používá například pro ošetření střech a v trávníků mívá velmi rychlý účinek. Bohužel usmrcením mechu vaše úloha v celém procesu ani náhodou nekončí. Naopak. Musíte se totiž ještě postarat o jeho zčernalé a mrtvé zbytky. Aby se trávník dostatečně provzdušnil, pak je musíte z jeho drnů ručně vyhrabat.

Nebojte se na hrábě přitlačit, jedině tak si budete jistí, že jste vše udělali správně. Velkou pomoci může být také jarní provzdušňování trávníku díky vertikutátoru. Toto zařízení není drahé, takže ho není problém pořídit, ale samozřejmě si ho můžete i vypůjčit. Do trávníku doslova vyřezává v předem stanovených rozestupech drážky, které dostanou vzduch ke kořenům a tím se postarají o dokonale zdravý trávník po celou sezónu.

A jak bojujete s plevelem nebo mechem v trávníku vy?

Problémem může být na zahradě také plevel. Naučte se ho vyhubit jednou provždy efektivním a ekologickým způsobem s pomocí octa

Zdroj: LightTheMinds