Pojistěte si hezký trávník už v dubnu. Proveďte pískování
adbz.cz » Hobby » Suchá místa na trávníku je potřeba řešit už v dubnu. Pomůže pískování

Suchá místa na trávníku je potřeba řešit už v dubnu. Pomůže pískování

Pískování je velmi jednoduchý způsob, jak zkvalitnit travní porost. Dělá se pouze jednou ročně a právě duben je optimálním termínem.

sucha mista travnik
Zdroj fotografie: iStock

Ne vždy je kvalita trávníku na zahradě podle vašich představ. I přes sebevětší snahu mohou vznikat suchá kola, trávník neroste rovnoměrně, prorůstá jím velké množství plevele nebo zarůstá mechem. Tyto problémy jsou velmi časté a trápí prakticky každého zahradníka. Abyste docílili krásného trávníku, zkuste kromě obvyklých činností zařadit i pískování. A právě teď zkraje jara je optimální čas to udělat.

Pískováním docílíte kvalitnějšího porostu

Pískování půdy se provádí jednoduše vpravením písku a rozmělněním hráběmi na postižená místa. Díky pískování bude půda lépe absorbovat živiny z hnojiv i vláhu, bude vzdušnější, upevní se kořenový systém a zbavíte se plevele a mechu, který v trávníku nemá co pohledávat. Navíc se jedná o praktické řešení nerovností. Právě duben je pro pískování trávníku ideální, protože tak podpoříte jeho schopnost růstu. Dalším vhodným obdobím je také srpen a září, kdy se kořeny trávníku rozrůstají a posilují. Pískování ale provádějte pouze jednou za sezonu.

Krásný zelený trávnk
Zdroj fotografie: Pixabay

K pískování se hodí říční písek s frakcí 0,5–0,8 mm, případně potom bílý křemičitý písek. Písek lze promíchat s hlínou, rašelinou nebo kompostem, který obohatí půdu o potřebné živiny. Pokud máte na zahradě nebo balkóně kompostér, buďte opatrní, co do něj dáváte, zdaleka ne všechny komponenty jsou totiž přínosné. Písek je také možné nahradit zeolitem, což jsou čistě přírodní mikroporézní hlinitokřemičité minerály, které působí dezinfekčně, dodávají půdě živiny a absorbují vodu, kterou v sušším období opět navrátí zpět travnímu porostu.

Kdy je lepší se pískování vyhnout

Písek je vhodné aplikovat do těžkých typů půd, kde výrazně zlepšuje strukturu travního porostu. Dobře propustné, suché a písčité půdy tedy není nutné pískovat, půda by poté nebyla schopna zadržovat vodu. Pískování se také doporučuje na rovné plochy zahrady, nikoli ve svahu, kde může dojít k uklouznutí.