Péči o trávník je důležité nezanedbávat ani v období zimy. Zásadní je správné hnojení a udržování optimální hladiny pH

Dopřejte svému trávníku i v zimních měsících tu nejlepší péči. Jedině tak bude na jaře travnatá plocha svěží a zelenou pokrývkou zdobicí celou zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Přestože většina vegetace v zimním období upadá do klidového režimu, neznamená to, že byste na ni měli zcela zapomínat. Zvlášť důležité je věnovat pozornost trávníku, který byste v další sezoně jen stěží dávali do kupy. Ke zhoršení jeho stavu vedou podle webu NašeKrásnáZahrada tři nejčastější chyby, kterým by se měli všichni oklikou vyvarovat. Dejte si pozor, jak o svůj trávník pečujete, aby byl na jaře opět ve skvělé kondici.

Před zimou byste jej měli pohnojit

Dříve než napadne první sníh, byste měli trávníku dodat dostatek potřebných živin. Vybírejte vhodnou organickou směs s minimem dusíku, abyste jej nevybudili k dalšímu růstu. Na druhou stranu je důležité větší zastoupení draslíku a fosforu. Jimi podpoříte jeho imunitní systém, a tak bude mnohem odolnější vůči chorobám, teplotním výkyvům i proměnlivému počasí.

Udržujte ideální hladinu pH

Správné pH půdy hraje důležitou roli v tom, jak dobře se trávníku bude dařit. V ideálním případě by se naměřené hodnoty měly pohybovat v rozmezí 6–7. Pokud zaznamenáte jakoukoli odchylku, posypte jej vápnem, kterým byste měli prostředí neutralizovat. Hodnoty pH otestujete velmi jednoduše pomocí půdního pH metru nebo i jedlé sody, jak jsme zmiňovali už dříve na adbz. I my sodu s oblibou používáme.

zmrzlá tráva iZdroj fotografie: Freepik
O trávník musíte pečovat i v zimě – pozor si dejte především na odklízení sněhu.

Pozor na odklízení sněhu

Velmi nepříznivý vliv má na stav trávníků sníh, který na něj naházíte při odklízení cest nebo chodníků. Může za to především vlhkost, která se pod tak silnou vrstvou vytváří a negativně narušuje strukturu trávníku, na což jsme upozorňovali už v předchozím článku na adbz, ale podle serveru HomeBydlení také obsah posypové soli, která se v takovém sněhu může nacházet.

Příliš silnou vrstvu sněhu byste naopak měli sami co nejdříve odklidit, zvlášť pokud se na jednom místě drží moc dlouho. S příchodem jara pak trávník potřebuje dýchat a je vhodné jej provzdušnit, aby se kořenový systém mohl vzpamatovat a sluneční paprsky podpořily jeho další růst a vývoj. Pozor zejména na místa, kde nedopadá příliš světla, jak radí i naše čtenářka Leona K. z Českého Těšína: „V zadní části zahrady je vždycky tma a vlhko a sníh se tam drží opravdu dlouho. S manželem jej vždy přenášíme, aby se i tento kousek zahrady mohl včas probudit.

Jak o svůj trávník pečujete v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články