Toto je nutné každý měsíc dělat s vaší pračkou. Jinak se zničí
adbz.cz » Hobby » Čisté těsnění pračky bez drhnutí: Plíseň zlikviduje hadřík namočený v savu

Čisté těsnění pračky bez drhnutí: Plíseň zlikviduje hadřík namočený v savu

O pračku je nutné pečovat, stejně jako o další spotřebiče v domácnosti. Největší pozornost ale věnujte těsnění, kde se drží vlhkost, a tím pádem i bakterie a plísně.

teseni prack
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli je pračka spotřebič, který čistí oblečení, bohužel ne každý si uvědomuje, že sama potřebuje důkladnou péči. Pokud je zanedbána, i v pračce se začnou tvořit bakterie a plísně. Ty nejenže nevoní, naopak se setkáte s velmi charakteristickým zatuchlým odérem, mohou ale být i nebezpečné vašemu zdraví. Pomocí několika málo kroků však můžete dokonale vyčistit pračku a věřte mi, že to poznáte i na výsledné vůni prádla.

Těsnění v bubnu pračky je rájem pro bakterie

Podle webu WikiHow jsou pračky s předním plněním sice úsporné, nicméně jejich nevýhodou je náchylnost ke vzniku plísní, a to obzvláště v oblasti těsnění dvířek. Právě v tomto místě vzniká největší množství bakterií, zachycuje se zde totiž část vody a společně s ní i zbytky pracího prostředku a případné špíny z oblečení, jako je bláto či jídlo. „Kompletní čištění pračky provádím minimálně jednou měsíčně, a to včetně těsnění, kde se drží spousta špíny,“ říká naše čtenářka paní Monika T. z Černošic.

V každé pračce je možné poměrně rychle prádlo i vysušit, jak jsme již na Adbz psali, nicméně i k tomuto úkonu je základem mít pračku dokonale čistou. Na vyčištění těsnění lze používat jakékoli bělidlo typu savo. Pokud je pračka opravdu hodně zanesená, nalijte trochu bělidla na papírovou utěrku a tu vložte pod těsnění. Nechte takto působit klidně několik hodin. Poté utěrku odstraňte a vyčistěte dosucha čistým hadříkem. Dvířka pračky nechte otevřená, aby mohlo těsnění vyschnout.

Také ocet a jedlá soda pračku vyčistí

Jak uvádí web BetterHomesAndGardens, pračku lze dokonale a šetrně vyčistit i pomocí bílého octa a jedlé sody. Tato kombinace je také velmi účinná na zatuchlé prádlo, které bude opět krásně voňavé a bílé, jak jsme na Adbz informovali. V první řadě je potřeba spustit pračku naprázdno pouze se 2 šálky octa, který vlijte do nádobky na prací prostředek. Zvolte program s vysokou teplotou, aby byly zničeny všechny bakterie a odstraněny zárodky plísní. Mezitím očistěte octovou vodou také exteriér pračky.

Bílé prádlo pověšené venku na sušáku
Zdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda v kombinaci s octem nejen vybělí a provoní prádlo, ale vyčistí i vaši pračku

Po ukončení programu je nutné zapnout pračku ještě jednou bez naplnění, opět zvolte program s co nejvyšší možnou teplotou, tentokrát ale nepřidávejte ocet. Do bubnu pračky vsypte půl hrnku jedlé sody. Jedlá soda si skvěle poradí se zápachem, ale také zbývajícími zárodky bakterií a plísní. Po skončení programu vytřete buben dosucha čistým hadříkem a nechte dvířka otevřená.