Máte doma pračku na prádlo? Pak musíte dělat toto, jinak se zničí
adbz.cz » Hobby » Údržba pračky, aby správně fungovala řadu let. Jednou za několik týdnů je dobré pustit čistící režim

Údržba pračky, aby správně fungovala řadu let. Jednou za několik týdnů je dobré pustit čistící režim

Pečujte pravidelně o svou pračku a vydrží vám sloužit po mnoho let. U moderních spotřebičů stačí zapnout samočisticí program a máte to téměř bez práce.

pracka

Už před dávnou dobou se pračka stala naprosto nepostradatelným pomocníkem v téměř každé domácnosti. Kvůli častému styku s velkým množstvím nečistot, žmolků, a především vlhkosti je však velmi náchylná k opotřebení. Abyste se vyhnuli hromadění špíny uvnitř zařízení nebo vzniku nepříjemného zápachu, nezapomeňte ji pravidelně umývat. U většiny výrobců je podle webu Novinky samočisticí program standardem, který vám zaručeně usnadní práci.

Předejděte častým problémům

Důkladné čištění pračky vám zajistí, že bude vaše prádlo po vyprání opět dokonale čisté. Nezapomínejte proto pořádně vymývat zásobník na prací přípravky, který je velmi náchylný na vznik plísní. Pozornost věnujte i bubnu pračky a odtokovému filtru, jenž by se mohl vypranými žmolky a dalšími nečistotami nebo drobnými předměty ucpat, na což upozorňuje i internetový portál DůmAZahrada

Pokud budete mytí pračky zanedbávat, hrozí velké riziko, že se usazené nečistoty během pracího cyklu uvolní a opět znečistí vaše oblečení. Nemusíte přitom nutně kupovat drahé speciální přípravky, které by vás špíny a zápachu uvnitř pračky zbavily. Na adbz jsme radili, že si velmi snadno poradíte také se surovinami z vaší kuchyně. Jejich účinky potvrzuje i naše čtenářka Pavla K. z Příbrami: „Pračku čistím jen jedlou sodou a octem a vždy snadno vyčistím všechnu špínu.“

mytí pračky
Zdroj fotografie: Freepik
Nepodceňujte mytí pračky. Práci vám usnadní samočisticí program

Používejte samočisticí program

Většina moderních spotřebičů má přednastavený program na samočištění, který vám dokáže výrazně usnadnit práci a ušetřit spoustu času s mytím pračky. Ten byste měli používat pravidelně podle intenzity praní. Pokud perete jednou až dvakrát do týdne, je doporučováno samočištění spustit alespoň jedenkrát měsíčně. Podle potřeby pak lze četnost vnitřního mytí pračky upravit. O některé části se ale budete muset i nadále postarat sami. 

Na co si dát při praní pozor

Aby vám pračka vydržela opravdu dlouho, měli byste při jejím používání dodržovat určitá pravidla. Důležité je pračku zbytečně nepřetěžovat a nepřeplňovat ji velkým množstvím oblečení. Vyhnout byste se měli také spouštění dvou pracích cyklů hned po sobě, na což jsme už dříve upozorňovali. Dochází tak k mnohem rychlejšímu opotřebení zařízení. I já ale občas peru více než jednu pračku denně. Snažím se ji však používat co nejšetrněji.