Mnoho hospodyněk neví, že by se pračka neměla pouštět 2krát za sebou. Dochází tak k nadměrnému opotřebení

Možná by vás nenapadlo, že je důležité dodržovat přestávky mezi praními v pračce, ale tímto způsobem můžete prodloužit životnost vašeho spotřebiče.

Čištění pračky prádlo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pračka je jedním z nejběžnějších a nejvíce využívaných spotřebičů v domácnosti. Mnoho lidí však neví, že její životnost ovlivňuje vaše správné, či naopak špatné používání. Samozřejmě je důležité přístroj pravidelně a důkladně čistit. Význam však má například i to, že byste neměli spouštět pračku dvakrát za sebou.

Opotřebení dílů

Každá pračka se skládá z mnoha dílů, které pracují ve složitých režimech během pracích cyklů. Tyto díly jsou vystaveny namáhání, tření, vibracím, změnám teploty a tlaku. Když spustíte pračku vícekrát za sebou, tyto faktory se zesílí a díly pračky se rychleji opotřebovávají. To může mít za následek poruchu stroje nebo snížení jeho účinnosti.

Zbytky prášku, vodní kámen, plíseň a špínu odstraní jediná věc. Za 5 minut bude pračka jako nová

Motor pračky je srdcem celého zařízení. Je zodpovědný za rotaci bubnu a čerpadla, které zajišťují praní a odstřeďování prádla. Motor pracuje na elektřinu a během své činnosti vyrábí teplo. Když spustíte pračku dvakrát za sebou, nedáte motoru dostatek času na vychladnutí mezi praními. To může způsobit jeho přehřátí, což je nepříznivé pro jeho dlouhodobou spolehlivost.

Čištění pračky knoflík iZdroj fotografie: Pixabay

Zapomínat by se nemělo na vyčištění filtrace. Filtrovací systémy zachycují malé částice nečistot, písku, vlasy, vlákna a další nečistoty, které by se mohly dostat do pračky spolu s prádlem nebo vodou. Pokud pračku spustíte několikrát za sebou, filtry se rychleji ucpávají a to může vést k potenciálnímu poškození pračky.

Jak správně používat pračku?

Abyste prodloužili životnost pračky a předešli nepříjemným následkům spojeným se špatným používáním, měli byste dodržovat následující jednoduchá pravidla:

  • Jedním z hlavních faktorů opotřebení pračky je její přetížení. Dodržujte doporučenou maximální hmotnost prádla uvedenou v návodu od výrobce. Příliš velké množství prádla může zatížit motor a další komponenty pračky.
  • Vždy zvolte vhodný režim praní v závislosti na typu a znečištění prádla. Prádlo s odlišnými potřebami by mělo být práno v režimu určeném pro daný materiál.
  • Používejte kvalitní prací prášek nebo gel a nedávejte do pračky více přípravku, než je doporučeno.
  • Po každém pracím cyklu nechte pračku alespoň hodinu odpočinout. Nedávejte ji okamžitě znovu do provozu, abyste jí umožnili ochladnout.
  • Pravidelně čistěte filtry pračky, abyste odstranili nahromaděné nečistoty.

Jak pečujete o svou pračku?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články