Jak dostat zápach z koberce: Situaci za 5 minut vyřeší 2 levné ingredience
adbz.cz » Hobby » Jak dostat zápach z koberce: Situaci vyřeší ocet s vodou a olejíčkem

Jak dostat zápach z koberce: Situaci vyřeší ocet s vodou a olejíčkem

Zapáchající koberec může v domácnosti nadělat mnoho nepříjemností. Díky tomuto naprosto jednoduchému triku se zápachu dlouhodobě zbavíte a nebude vás omezovat.

koberec
Zdroj fotografie: Depositphotos

Spousta domácností se někdy střetla s nepříjemně zapáchajícím kobercem. Takto načichlá podlahová krytina může způsobit hodně nepříjemností, jelikož se pak lidé stydí si domů pozvat návštěvu. Zápach z koberce se rozšíří do celého domu či bytu. Někteří lidé zvolí radikální řešení, kdy koberec vyhodí a zkrátka si pořídí nový. Přitom stačí jednoduchý trik a ušetříte spoustu peněz, které byste jinak utratili za pořízení nového koberce. Ten může vyjít i na několik tisíc, což už není zanedbatelná částka.

Výhody pokrytí podlahy kobercem

Možnost pokrytí podlahy v domě kobercem je jen jedna z variant. Někteří lidé raději volí plovoucí podlahy nebo linoleum, jelikož jsou daleko jednodušší na údržbu a prakticky nemohou pochytit žádný zápach. Koberce však mají také své výhody. Udržují teplo, což ocení třeba rodiče malých dětí hrajících si na podlaze, jsou příjemné na dotek a působí jako zvuková izolace. Někteří lidé také volí koberce jen do části místnosti za účelem dekorace.

Zápach je nepříjemný

S pořízením koberce přichází na řadu nutnost o něj pečovat. Ideálním případem je, když se lidé o tuto krytinu starají pravidelně. Kromě běžného vysávání a odstraňování případných skvrn jde také o hloubkového čištění koberce. Lidé, kteří na péči o koberec moc nedbají, se budou muset časem smířit s tím, že jejich koberec zapáchá. To pak může vést k hledání různých řešení, jak se zápachu zbavit. Často lidé utrácejí spoustu peněz za drahé přípravky, které nemusí fungovat. V krajním případě pak koberec skončí na smetišti.

Stačí jednoduchý trik

K vyčistění zapáchajícího koberce stačí naprosto jednoduchý trik. V první řadě jej velice důkladně vyluxujte, abyste se zbavili mikrobů a drobků, které mohou být zdrojem nepříjemného zápachu. Vezměte si nádobu s rozprašovačem, do které dejte vodu. Přidejte přibližně 4 kapky esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní a polévkovou lžíci octa. Koberec touto směsí pečlivě nastříkejte. Efekt pocítíte již za 5 minut, ideálně ale nechte roztok působit asi 2 hodiny. Případnou zbývající vlhkost odstraňte savým hadříkem.

koberec
Zdroj fotografie: Pixabay

Koberec uklízejte preventivně

Tento postup by měl váš koberec velmi důkladně vyčistit a díky kombinaci esenciálního oleje s octem se zbavíte nepříjemného zápachu. Místnost navíc na nějakou dobu provoníte oblíbenou vůní, která bude jistě příjemnější než nežádoucí zápach. Nejlepším řešením pak bude tento postup opakovat pravidelně každý měsíc, jelikož tím budete koberec udržovat čistý a předejdete usazování dalších nepříjemných zápachů.