Tyto chyby při praní prádla zkracují životnost pračky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Aviváž je zlo: Vyhněte se častým chybám a pračka vám vydrží o desítky let déle. Opravář prozradil, na co si dát pozor

Aviváž je zlo: Vyhněte se častým chybám a pračka vám vydrží o desítky let déle. Opravář prozradil, na co si dát pozor

Mnozí lidé nedbají na údržbu své pračky a dělají chyby, které snižují její výkon či životnost. Zjistěte, zda mezi ně patříte, a vyvarujte se jich.

pracka 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pračka je jedním z nejpoužívanějších elektrických přístrojů v domácnostech. Ačkoliv nám skvěle slouží a mnohdy bychom se bez ní vůbec neobešli, mnoho lidí zapomíná o ni náležitě pečovat. V případě její poruchy tak vaši sousedi žijící o patro níže nebudou příliš nadšení. Přitom jí mnohdy lze snadno zabránit.

Používáte moc pracího prášku

Mysleli jste si, že čím více pracího prášku nasypete do přihrádky, tím lepe bude prádlo vyprané? Opak je však pravdou. Pokud budete používat přílišné množství pracího prostředku, může to vést k mnoha potížím s pračkou. Jedná se především o nadbytečnou tvorbu pěny, která může ucpat odtok. Rovněž přebytek pracího prášku může zanést i samotnou přihrádku. Tudíž se prostředek nedostane k prádlu, a to následně zůstane špinavé.

praci prasek bily
Zdroj fotografie: Depositphotos

Perete spodní prádlo a ponožky na volno

Dle statistik je nejvíce potíží s pračkou způsobeno nějakým problémem v bubnu. Nejčastěji se jedná o malé předměty, které se zaseknou v bubnu nebo proniknou do filtru a poškodí jej. Pokud budete prát tento typ oblečení v pracím pytlíku, snadno tomu zamezíte.

Jen málokdy čistíte filtr

Správný stav filtru v pračce je velice důležitý. Zachycuje totiž malé předměty, jako jsou mince, gumičky či sponky apod. Měli byste jej tak čistit přinejmenším 4krát ročně. Jestliže však cítíte neobvyklý zápach vycházející z pračky, nebo dokonce pere špatně, jeho údržbu provádějte častěji.

spinavy filtr pracka e1634107331831
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dáváte moc prádla do bubnu pračky

Nehledě na to, kolik špinavého prádla potřebujete vyprat, je důležité pračku nepřetěžovat. Jednak kvůli tomu nevykoná svou práci správně, jednak to zkrátí její životnost. Praní malého množství prádla také není příliš vhodné. Ideální stav naplnění pračky je tedy ¾ objemu bubnu v případě bavlněného a lněného prádla a ½ bubnu, pokud se jedná o syntetické materiály. Jestliže perete vlněné oblečení, naplňte třetinu pračky.

Pračka nestojí na rovném povrchu

Někdy naše zvyky nejsou tím, co poškozuje pračku. Mnohdy je na vině to, že se v posledním cyklu praní třese či klepe. Mezi hlavní důvody patří:

  1. Podlaha není rovná.
  2. Na pračce jsou stále namontovány bezpečnostní šrouby.
  3. Ložiska nebo tlumiče nárazů jsou poškozeny.

Málokdy čistíte pračku samotnou

Nelibý zápach vycházející z pračky bývá náznakem toho, že péči o ni zanedbáváte. Některé modely disponují funkcí čištění bubnu. Pokud ji ta vaše nemá, zapněte ji naprázdno na běžný cyklus praní a při vysoké teplotě. Nezapomeňte do ní přidat trochu octa.

pracka otevrena dvirka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud pračka zrovna nepere, je důležité nechávat její dvířka otevřená. Zabráníte tak vzniku plísní, kterým se v tomto teplém a vlhkém prostředí jinak skvěle daří. Také nechávejte vyschnout šuplík s přihrádkami na prací prostředky.

Používáte tvrdou vodu

Kvůli tvrdé vodě pračka pere mnohem hůře. Může také docházet ke vzniku vodního kamene, jenž je pro ni velice škodlivý. Vyzkoušejte malý test, abyste zjistili, jak tvrdou máte vodu:

  • Budete potřebovat mýdlo, vodu a průhlednou láhev.
  • Naplňte třetinu láhve kohoutkovou vodou. Přidejte pár kapek tekutého mýdla, láhev uzavřete a protřepejte.

Pokud je voda neprůhledná nebo má mléčnou barvu, pravděpodobně máte tvrdou vodu. Jestliže je však průhlednější a na povrchu se vytvořila pěna, voda je měkká.

Které z těchto chyb jste také dělali?

Zdroj: Brightside