Zjistěte kvalitu pracího prostředku jednoduchým testem | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyplatí se zkontrolovat kvalitu pracího prášku. Jednoduchý „bílkový test“ vám dá rychlou odpověď

Vyplatí se zkontrolovat kvalitu pracího prášku. Jednoduchý „bílkový test“ vám dá rychlou odpověď

Naučte se rozeznávat kvalitní prášek od toho, kterému byste se měli raději vyhnout. Pomůže vám s tím jednoduchý test, jehož výsledek budete znát během několika hodin.

praci prasek odmerka pracky
Zdroj fotografie: iStock

Je podle vás praní prádla jednou z nejsnazších domácích prací? Nemůžete být dále od pravdy. Musíte umět rozlišit, které skupiny oděvů lze prát pohromadě (nezáleží jen na barvě, ale i na materiálu), jaký prací program zvolit a vybrat správný prací prostředek. Toužíte-li po čistém a šetrně vypraném oblečení bez usazených skvrn, musíte zvolit skutečně kvalitní výrobek. Abyste ho bezpečně poznali, proveďte jednoduchý test.  

Každý druh prádla vyžaduje jiný prací prostředek

Chcete-li se pyšnit oblečením, jež i po měsících intenzivního nošení vypadá jako nové, neopomíjejte volbu vhodného pracího prostředku. Ideálně byste měli mít po ruce alespoň dva, které budete měnit s ohledem na druh praných oděvů. Pro tmavé a barevné prádlo volte šetrnější prací prostředek, zachová barevnost a neporuší textilní vlákna. Na bílé a silně znečištěné oděvy sáhněte po účinnějším „pomocníkovi“.

Jestliže tápete, který prací prostředek byste měli zvolit, zaměřte se v první řadě na vizuální stránku produktu. Kvalitnější prací prášky a gely se nachází v obalech s perfektním tiskem, bez rozmazaného loga a textových chyb. Při zkoušce (třeba v umyvadle) se snadno rozpouští, navíc i v malém množství dobře pění. Z krabice byste neměli zaznamenat štiplavý zápach, vidět slepené hrudky prášku nebo obarvenou bílou složku pracího prostředku.

Test na určení kvality pracího prášku

Nekvalitní prací prostředek je pohromou nejen pro oblečení, ale rovněž pro vaši peněženku. Abyste se vyhnuli opakovanému praní oděvů, sáhněte po kvalitním produktu. Se zvolením toho správného vám pomůže jednoduchý test. Ve sklenici vody (250 mililitrů) rozpusťte polévkovou lžíci zvoleného pracího prostředku. Následně do ní vložte bílek z uvařeného vejce a nechte 12 hodin odstát. Jestliže bude po uplynutí potřebné doby neporušený, prací prostředek je nekvalitní.

davkovani praciho prasku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud bílek změkne a začne se oddělovat, je prací prostředek vhodný k praní barevného oblečení a čištění povrchových skvrn. Jestliže se bílek během 12 hodin zcela rozpustil, máte co dočinění s kvalitním pracím prostředkem, který užijete k bělení oblečení či k odstranění hluboko usazených nečistot. Jiný test pracuje se 2 kapkami barviva (např. brilantovou zelení). Ty nakapejte do 50 ml teplé vody, do roztoku přidejte ¼ čajové lžičky pracího prostředku a promíchejte. Jestliže bude voda do několika minut čirá, je prací prostředek kvalitní.