Jaké jsou výhody a nevýhody pracích kapslí? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Prací kapsle: Jsou tak výhodné, jak se tváří? Dost možná zbytečně plýtváte penězi a ještě si zaděláváte na pořádný problém

Prací kapsle: Jsou tak výhodné, jak se tváří? Dost možná zbytečně plýtváte penězi a ještě si zaděláváte na pořádný problém

Péče o domácnost se ukazuje rok od roku jako jednodušší záležitost. Praní, mytí nádobí, luxování či další formy úklidu nemusí zabírat tolik času a stát tolik sil.

kapsle prani pracka
Zdroj fotografie: iStock

Prakticky každá domácnost je dnes už vybavena myčkou, mixéry nebo i robotickým vysavačem. Každá nová lednice má zvláštní programy a tvarovaný vnitřek, co nová pračka, to pokročilejší možnosti programů, časování nebo ovládání na dálku. Ten komfort. Ještě před 100 lety přitom ženy praly ve studené vodě a prací „prášky“ byly čirou improvizací. Dnes mnoho lidí pouze hodí do bubnu barevnou kapsli a stiskne tlačítko.

Je to ale skutečně výhodné?

Prací kapsle vypadaly hodně dlouho jako prakticky dokonalý prací prostředek. Při jejich použití přece není třeba cokoli odměřovat, zkrátka na jedno praní připadá jedna kapsle. Není tedy divu, že se svižně dostaly na trh a získaly si pevné místo ve výbavě mnoha domácností.

Výhody pracích kapslí

Obsažený gel na praní je poměrně účinný a slušně si poradí i s odolnými skvrnami. Oproti běžnému pracímu prášku je totiž obsah účinné látky dvojnásobný. Většina výrobců tohoto typu kapslí v nich rovnou kombinuje prášek, aviváž a odstraňovač skvrn. Jedna kapsle se tak stává komplexním řešením pro všechny možnosti praní. Základem je ovšem to, že objem odpovídá přesně tomu, kolik je jednotlivých složek na praní potřeba.

praci kapsle detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro péči o samotnou pračku je výhodné také to, že v přihrádce na prášek nic nepřebývá, protože kapsle je vhozena přímo do bubnu. Žádná ze složek v kapsli neztrácí svou účinnost ani při nižších teplotách praní, současně jsou kapsle bezpečné a hypoalergenní. A jako bonus k tomu všemu zabírají v koupelně o hodně méně místa.

Nevýhody kapslí na praní

Všechno má svůj rub a líc, takže se tato skutečnost nevyhne ani kapslím do pračky. Máte-li zrovna mokré ruce, obal se může rozpustit a balení prasknout. Obsah tak budete mít všude možně, jen ne v pračce. Celkový design kapslí je barevný a velmi atraktivní pro děti. Nedoporučuje se také jejich ruční použití. Daní za celistvost je nemožnost jednu kapsli rozdělit na více dílů při současném zachování její použitelnosti.

kapsle pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Opačným problémem je také neúplné rozpuštění obalu. Na oblečení tak mohou někdy zůstat lepivé zbytky, které vyžadují další čištění.

Jak je vlastně použít?

Kapsli vložte mimo dvířka do prázdného bubnu. Vložte veškeré prádlo, zavřete buben, nastavte režim a spusťte pračku. Dnes je naštěstí výběr prostředků značný a stále se přidávají nové kombinace. Je tak možné použít klasický prášek, kapsle, gel v různých nádobkách a další možnosti.