Neperte na 40 °C, jinak se nedoplatíte. Tohle nám výrobci schválně zatajují
adbz.cz » Hobby » Praní na 40 °C vyjde zbytečně draho. O 10 stupňů nižší teplota prokáže úplně stejnou službu

Praní na 40 °C vyjde zbytečně draho. O 10 stupňů nižší teplota prokáže úplně stejnou službu

Snad každý hledá způsoby, jak ušetřit na provozu domácnosti. Jednou z možností může být třeba snížení teploty při praní prádla.

nastaveni pracka teplota
Zdroj fotografie: iStock

Pokud nesdílíte domácnost s malými dětmi nebo nemocnými seniory, měli byste prát prádlo na nižší teplotu. Možná se vám to zdá jako hloupost, ale praní oblečení na čtyřicítku je zbytečné. Ceny energií jsou vysoké, tudíž je nutné spořit, kde se dá. Jakmile teplotu praní na pračce snížíte, podaří se vám uspořit nemalé peníze. Opravdu to není hloupost, ba naopak logický krok.

Nižší teplota praní, nižší náklady za energie

Když se zeptáte lidí kolem sebe na to, na jakou teplotu perou prádlo, budete překvapeni. Většinou se dozvíte, že na 40 °C. Na první pohled se může zdát, že je to chytré, ale není. Když snížíte teplotu praní na 30 °C, celkově si polepšíte. Věřte, že díky tomu uspoříte hodně financí, které pak můžete bez obav investovat do koníčků, dětí nebo vzdělání. Již po dvou měsících poznáte rozdíl ve spotřebě elektřiny – bude nezanedbatelný.

zelená žehlička
Zdroj: Pixabay

Staré pračky se novým nevyrovnají

Investice do nové pračky není zrovna veselá, protože se jedná o finančně náročnou položku. Na druhou stranu si však musíte uvědomit, co všechno tím získáte. Moderní spotřebiče nepotřebují ke svému chodu tolik energie, a proto je jejich provoz výhodnější. Ve výsledku je jedno, jaký program na pračce zvolíte. Klíčovým krokem je správná volba teploty praní. Prát na čtyřicítku je prostě zbytečné. Začněte prát prádlo na 30 °C. Je to jeden ze snadných kroků, které vám mohou pomoci ušetřit na provozu domácnosti.

Nebojte se, oblečení bude dokonale vyprané

Někdo by mohl namítat, že prát prádlo na třicítku je nehygienické, ale není to pravda. Samozřejmě nemluvíme o extra špinavém oblečení, ale tričko, které si vezmete dvakrát na sebe, nepotřebuje nákladnou péči. Praním na 30 °C uspoříte velké peníze. Ruku na srdce. Stejně skoro všechny oděvy žehlíte, tudíž je zbavíte bakterií. Máte-li stále pochybnosti, udělejte si malý test. Alespoň tři měsíce perte na třicítku a uvidíte, že výsledkem budete překvapeni.