Chcete se zbavit skvrn na bílém prádle? Zde je 6 účinných triků

Praní bílého prádla představuje pro řadu lidí noční můru především v případě, že postupným praním ztrácí nejen svoji zářivou barvu, může ovšem také šednout. Tento jev přestává dodávat požadovaný dekorativní vzhled především bytovému textilu, jako jsou záclony, či potahy s drobnými barevnými motivy, ložní prádlo a podobně.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Chcete-li zachovat své bílé prádlo vždy krásné a zářivě čisté, vyzkoušejte aplikovat některý z následujících šesti triků, jejichž prostřednictvím dosáhnete výrazných úspěchů i u takových položek, jako jsou bílé ponožky.

Jak na zářivé bílé prádlo

Existuje řada chemických prostředků, které vám pomohou dosáhnout kýženého výsledku, obvykle je však nutné je aplikovat ve velkém množství a úspěch (zejména u zašlého prádla) není vždy zaručen. Těchto 6 produktů, které obvykle najdete v každé domácnosti, však bývá účinných ve většině případů. Pojďme se na ně podívat.

1.    Aspirin

Léčivo určené především ke tlumení bolesti (jehož potenciál farmaceuti neustále zkoumají) obsahuje bělicí látky, jež mohou pomoci dosáhnout opět krásného bílého vzhledu vašeho prádla. Pomocí aspirinu se vám podaří odstranit především zažloutlé skvrny, a to ve formě předpírky – rozpusťte 5 tablet aspirinu ve vodě a namočte do roztoku zašlé prádlo. Nechejte je tam odmočit a poté perte na obvyklý program v automatické pračce.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jedlá soda se aplikuje především na zašedlé prádlo, tedy takové, které bylo vystaveno především prachu

2.    Jedlá soda

Jedlá soda se aplikuje především na zašedlé prádlo, tedy takové, které bylo vystaveno především prachu. Stejně jako u aspirinu i zde se využívá předmáčení v připraveném roztoku (1 šálek jedlé sody na 4 litry vody). Prádlo nechte v roztoku máčet a poté vyperte.

3.    Slunce a citronová šťáva

Zašedlé prádlo můžete také znovu rozzářit pomocí citronové šťávy – stačí jeden šálek přímo do pračky během máchání. Prádlo pak sušte na sluníčku, které dodatečnou šeď vytáhne. V roztoku citronové šťávy lze prádlo také předmáčet – optimální je ponechat jej v léto lázni přes noc.

4.    Ocet

Ocet se využívá především na odstranění tmavé mastné špíny, která ulpívá na často používaných místech – vyplatí se jej používat při praní bílých košil, jelikož účinně odstraňuje špínu za límečků a manžet. Aplikuje se buď přímo na konkrétní místa nebo přidáním hrnku octa k pracímu prostředku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ocet se využívá především na odstranění tmavé mastné špíny, která ulpívá na často používaných místech

5.    Prostředky na mytí nádobí

Nejdůležitější funkcí prostředků na nádobí je odstraňování mastnoty. Stejným způsobem budou působit na bílé prádlo, přidáte-li je k pracímu prostředku (v menším množství). Vhodné jsou především prostředky neobsahující fosfáty a chlor.

6.    Peroxid vodíku

Bělicí účinky peroxidu jsou všeobecně známy zejména proto, že se používá k odbarvování vlasů. 3% roztok bývá běžnou součástí lékárniček a používá se také k čištění povrchů. Jeho výhodou je, že neobsahuje nepříjemné chemické látky, které by mohly způsobovat alergie. Pár kapek peroxidu do vody k předmáčení zaručí úspěch vašeho praní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články