Jak poznáte, že vás má kočka opravdu ráda? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 9 kočičích projevů lásky: Takhle dává zvíře najevo, že svého pána miluje – nebo ho aspoň toleruje

9 kočičích projevů lásky: Takhle dává zvíře najevo, že svého pána miluje – nebo ho aspoň toleruje

Kočky jsou nepopiratelně osobnosti a ke svým majitelům mají poněkud volnější vztah. Neznamená to však, že by jim byl člen rodiny zcela lhostejný.

roztomila kocka deka
Zdroj fotografie: iStock

I tento chlupáč, provázející lidstvo dlouhou část jeho historie, umí být k majiteli velmi připoutaný a dává svůj vztah silně najevo. Máte-li pochybnosti o tom, zda vás vaše kočka skutečně miluje, je následující seznam znaků právě pro vás. Nemá ovšem význam nutit v tomto ohledu kočky a psy nějak soutěžit. Každé zvíře má své vlastní způsoby, jak ukázat svoje city. Po kterých jevech tedy pátrat a co si z nich vlastně vzít?

Mrká na vás

Pomalé mrkání očí znamená, že vám vaše kočka vyjadřuje důvěru. Věří vám, že jí neublížíte. Nemusíte přitom čekat, až projeví iniciativu, klidně na ni mrkněte sami a sledujte ji, nebojte se toho. Dívá-li se vám zpříma do očí, aniž by nutně mrkala, je ve vaší společnosti spokojená. Přivřené oči jsou také známkou toho, že vás nemusí stále hlídat, necítí se tedy nijak ohrožena.

Zpřístupní vám svoje bříško

Rozvalí-li se před vámi kočka tak uvolněně, že ji můžete bez rizika pokousání nebo poškrábání drbat přímo na břiše, je to velká známka důvěry. Jde o velmi zranitelnou část těla a pro kočku velmi osobní zónu. Pozor, kočky si nebývají zcela vědomy toho, že jejich drápky vám ubližují, a chtějí si jejich pomocí přitáhnout vaši ruku blíž. Kočka si chce hrát, vám ale hrozí minimálně zraněná ruka.

kocka u zdi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vystavení zadnice

Když se vám kočka uvelebí na klíně hlavou od vás a zadkem k vám, není to známka pohrdání nebo nepřátelství. Vystavuje vám nejcitlivější část svého těla a necítí tedy z vaší strany žádné riziko a ohrožení.

Hnětení

Koťata často hnětou matčin bok, protože to stimuluje tvorbu mateřského mléka. Tento návyk ovšem přetrvává až do dospělosti. Kočky vás tedy hnětou proto, že ve vás částečně vidí rodiče (krmíte je) a jejich tlapky mají také pachové žlázy. Je to pro ně tedy běžný způsob označování „majetku“.

Vrnění

Ano, tento projev je docela známý, ovšem ne vždycky musí nutně znamenat spokojenost. Kočky vrní, když je jim něco příjemné, ale stejně tak při bolestech. Vrnění má totiž prokazatelné léčivé účinky – jak na kočku, tak na další živé organismy. Z tohoto důvodu si na vás často vlezou, když jste nemocní. Pokud tedy kočku nic netrápí a přede, je to nejspíš známka naprosté spokojenosti.

kocka kvetina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hlodá a olizuje

Olizování prstu přiblíženého k puse není nic tak zvláštního. Už jste se ale někdy probudili díky tomu, že vám kočka olizovala ucho či loket? Tím svým typickým jazykem, který připomíná smirkový papír? Ano, je to další znak toho, že jí na vás záleží.

Vyhledává vaši společnosti

I když není zrovna čas krmení, kočka si vás najde a jednoduše se snaží upoutat vaši pozornost. Nemá cenu se o to snažit cíleně, kočku k sobě málokdy nalákáte, když sama nechce.

kote v trave
Zdroj fotografie: Depositphotos

Spí a chrápe

Kočka jen málokdy uvolňuje všechny svoje smyslové ochrany a většinou je i stočená do klubíčka připravena okamžitě reagovat na nebezpečí. Spánkem natolik hlubokým, aby v něm pískala, nebo dokonce chrápala, usne jen tam, kde se cítí naprosto v bezpečí. Je-li takovým místem váš pokoj, je to od zvířete forma pocty.

Nosí vám dárky

Najít na prahu myš není zrovna příjemné, kočka to ale bere jako ukázku oddanosti a očekává pochvalu. Nesnažte se ji to odnaučit, je to její přirozenost – netrestejte ji.