Jak a kdy správně stříhat kočce drápky, aby nedošlo na krev a utrpení

Stříhat kočičí drápy může být občas pěkná dřina. Níže najdete návod, jak na to jít snadno, rychle a bez jakýchkoliv potíží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé obvykle stříhají kočkám drápy až v momentě, kdy poškodí nábytek nebo poškrábou vše, co je ponecháno bez dozoru. Ve skutečnosti je však stříhání nezbytné nejen pro prevenci jejich nežádoucího chování, ale také pro zlepšení pohodlí samotného zvířete – přestože si je často brousí na škrabadle, nemusí to stačit k tomu, aby byly dostatečně krátké pro jejich snadnější život. 

Proč byste měli stříhat drápky?

Jedním z důvodů, proč kočky ničí nábytek, je to, že se snaží zastřihnout drápky, které jim vadí. V tomto případě může problém snadno vyřešit jejich zastřihování, které jednak zajistí, že vaše věci zůstanou netknuté, ale také to, že se zvíře snadněji zařídí a bude mít pohodlnější život. Pokud totiž budou kočičí drápy příliš dlouhé, nejenže si je bude brousit o vaše věci, ale také se jí budou lepit na každý měkký povrch.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Dejte si však pozor, abyste její drápky nezastřihli příliš krátce. Tímto způsobem totiž může dojít k poškození cév a nervových zakončení, které se nachází uvnitř drápku. To kočce způsobuje nejen bolest, ale může jí to také přivodit zánět. Před zahájením zákroku je proto třeba mít k dispozici vatové tampony a dezinfekční prostředek, aby bylo možné ránu okamžitě ošetřit. 

Jak drápky ostříhat? 

Většina koček má bílé drápky. Když se na tento drápek podíváte přes světlo, uvidíte, že je uprostřed růžový – to je dužina, která obsahuje cévy a nervová vlákna, které byste neměli nikdy poškodit. Snažte se proto vždy odstřihnout pouze bílou vyčnívající část, abyste svému zvířeti nijak neublížili. Nejvhodnější je tedy kočičí drápy zastřihnout 3 až 4 milimetry, aby byla jejich růžová část co nejlépe chráněna. 

Kočičí projev syčení iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud má ovšem vaše kočka černé drápy, měli byste si dávat na onu část s cévami ještě větší pozor – u nich je totiž téměř nemožné vidět krevní cévy, takže pokud nemáte zkušenosti se stříháním, měli byste zastřihnout pouze vyčnívající špičky. Pokud si nevíte rady, můžete rovněž své zvíře zanést k veterináři, který vám určitě snadno pomůže. 

Kdy a čím drápky stříhat? 

Nejvhodnější čas, kdy byste měli kočce stříhat nehty, je v momentě, kdy vyroste do dospělé podoby. Pokud je ovšem již velká, pravděpodobně budete potřebovat pomocníka, který vám jí pomůže udržet na místě. Přestože je správné stříhání bezbolestné, může váš mazlíček začít klást odpor, protože na takovou péči není zvyklý – obvykle se zuřivě brání a ještě neostříhanými nehty může zranit majitele. 

Drápky můžete zastřihovat běžnými nůžkami na nehty nebo speciálními zastřihovači drápků, které se prodávají v obchodech s chovatelskými potřebami. Vhodnější je přeci jen druhá možnost, protože jejich drápy jsou mnohem tvrdší, než lidské nehty. Kromě toho zastřihovač drápků stříhá nehty dokonale rovně, místo aby je drtil a mačkal jako nůžky.

Jak často stříháte drápky své kočky vy? 

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat