Proč kočky syčí: Pokud si myslíte, že jde o projev agrese, vyvedeme vás z omylu. Něco důležitého se vám snaží sdělit

Naučte se porozumět svojí kočce. Syčení je na prvý pohled agresivní zvukový projev, kterým se vám kočka snaží něco říct. Zjistěte co.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste někdy byli svědkem kočičího syčení nebo dokonce důvodem, proč kočka syčela, měli byste mít na paměti, že v takové chvíli je lepší držet se dál, nechat kočce prostor a nedotýkat se ji. Kočky nejsou jenom domácí mazlíčci. I když umějí byt přítulné, ve svém genofondu mají zakódováno, že jsou to především šelmy. Proto, když na vás kočka syčí, buďte v pohotovosti. Může se lehce stát, že po vás vyjede a skončíte se škrábanci. Syčení koček nemusí být jenom známkou agrese. Možných důvodů je víc. Pojďte se na to podívat.

Syčení jako způsob komunikace

Kočka, stejně jako lidi, komunikuje více možnými způsoby. Každým ze zvuků, který vydává, od mňoukání, vrčení, vytí, předení až po syčení, se vám snaží něco naznačit. A stejně tak, jako lidi mají specifickou barvu hlasu, tak i zvukové projevy koček se u každé o něco málo liší a jsou pro ni jedinečné. Při syčení kočka během výdechu silou vytlačuje proud vzduchu a v závislosti od situace, může být toto syčení tišší sotva slyšitelné nebo i velmi výrazné a hlasité.

Co se vám tím snaží říct

Jak už bylo výše zmíněno, syčením se vás kočka především snaží varovat, abyste ji v daném okamžiku nechali na pokoji a nedotýkali se jí, jinak může toto syčení vyústit až do stavu agrese a skončit pro vás zraněním. Často tak matka chrání svá koťata. Pokud narušíte její klid v čase, kdy se věnuje mladým, nebo má pocit, že jim chcete ublížit, může na vás na znak varování zasyčet. Syčením si rovněž chrání své území. Pokud se objeví narušitel, tímto způsobem mu dává najevo svou dominanci a snaží se jej odehnat.

syčící kočka iZdroj fotografie: Depositphotos

Syčením se vám však může snažit říct i to, že je zraněná. Pokud je klidná a při doteku na určitém místě najednou zasyčí, může to znamenat, že je v daném místě zraněna a dotekem jste ji způsobili bolest. Jestli se to zopakuje, možná byste měli kontaktovat veterináře. Syčení je i projevem kočičí náladovosti. Některé kočky od přírody nejsou velmi společenské a upřednostňují samotu. Když se je někdo pokusí pohladit nebo zvednout, reagují právě zasyčením.

Z jaké příčiny nejčastěji syčí vaše kočka?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články