Kynologové varují před hlazením psů po hlavě. Důsledky už nikdo nevezme zpět

Při kontaktu s každým cizím psem byste měli být ostražití. Nikdy nevíte, čím vás tento chlupáč překvapí. Některých věcí byste se měli rovnou vyvarovat, aby se nestala nehoda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože psi neumí mluvit, dokáží s námi komunikovat svým vlastním způsobem. Každý, kdo se psem nějakou dobou žil, vám toto potvrdí. Jejich řeč těla je tak výmluvná, že pokud v ní umíte správně číst, můžete si být stoprocentně jisti tím, co vám chtějí sdělit. Psi na rozdíl od lidí neumí lhát ani předstírat. Cokoliv vám tedy tento čtyřnohý tvor sděluje, je zcela pravdivé a upřímné. Psi jsou navíc vynikající empaté, kteří se téměř okamžitě dokáží nacítit na vaši náladu, a i tu odráží ve svém chování. Při komunikaci s cizími psy byste ale měli být obezřetnější. 

Jak se chovat při styku s cizím psem

Pokud s tímto čtyřnohým parťákem žijete vy nebo vaši blízcí, určitě jsem si už všimli, že každý pes, stejně jako každý člověk, je originál. Co se líbí jednomu se nemusí nutně líbit druhému. Určité hranice by člověk neměl překračovat ani ve vztahu s vlastním psem, natožpak s cizím. Pes, který vás zná, bude svou nelibost dávat najevo mnohem mírnějším způsobem, než cizí pes, který vás může vnímat jako hrozbu.

Čemu se při kontaktu úplně vyhnout

Jakmile jste v bezprostřední blízkosti cizího psa, pozor byste si měli dávat na jakýkoliv pohyb. Dokonce i rychlost pohybu může psa podráždit nebo z ní může cítit ohrožení. V každém případě byste cizího psa nikdy neměli hladit po hlavě. Přestože se pes jeví být přátelský a vyžaduje vaši pozornost, nemusí na to být zvyklý. Pokud se mu to nebude líbit, klidně vás kousne, aby si vytyčil vlastní hranice. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výchova kontaktního štěněte

Malé štěně můžete postupně na dotek zvykat. Štěňata jsou hravá, daleko méně se bojí a teprve se učí novým věcem. Pokud si ani u štěněte nejste jistí, začněte opatrnými nenápadnými doteky. Zejména psi ze špatných podmínek mohou být na dotek nebo i pohyb ruky citliví. V každém případě je potřeba respektovat prostor štěněte a dopřát mu čas, aby si na vás i vaše doteky zvyklo. Každý člověk by měl respektovat náladu i povahu psa a podle toho se k němu chovat tak, aby měl jeho čtyřnohý přítel vše, co potřebuje.

Jaký postoj k mazlení cizích psů máte vy?

Zdroj: Express
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj z červené řepy sníží krevní tlak a dodá tělu potřebné vitamíny
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Průlom v moderní medicíně: Doktoři nahradili část čelisti chlapce kouskem jeho nohy
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství