Proč byste měli odnaučit kočku spát s vámi v ložnici. Není to těžké a je to prospěšné pro obě strany

Kočky dokáží být opravdu dominantní a leckdy tak s vámi chtějí sdílet i prostor, který považujete za svůj osobní. Typickým příkladem je postel – odnaučte to svého mazlíčka jednou provždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kočky jsou nádherná a milá zvířata, ale dokáží být také značně dominantní a neodbytné. A to zejména, co se týče vašeho osobního prostoru. Ne vždy to však myslí špatně. Leckdy se samy zkrátka necítí bezpečně, jindy je ve hře špatný výběr místa pro pelíšek nebo jednoduše touha po společnosti. A jak si s tím vším poradit? Vsaďte na prověřené strategie. Chce to ovšem čas a trpělivost, tak se na to připravte.

Zaměřte se na výběr vhodného pelíšku

Chcete-li kočku donutit, aby začala spát jinde, musíte jí k tomu poskytnout ty nejlepší podmínky. Pelíšky vybírejte jak podle materiálu, tak i podle velikosti (nezapomeňte, že se kočky opravdu rády protahují). Zamyslete se také nad umístěním. Má-li váš mazlíček rád o všem přehled, určitě mu udělá radost vyvýšená kukaň. A nezapomeňte ani na omyvatelnost či možnost vyprání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zjistěte, proč chce kočka spát s vámi

Tyto důvody mohou být různé. Dost možná se vaší chlupaté společnici jen stýská nebo se zkrátka s vámi cítí bezpečně. Může se k vám také chovat majetnicky, takže jí odpočinek vedle vás přijde zcela přirozený. A svou roli často sehrává i umístění lůžka v prostoru (kočky se cítí chráněné před možnými hrozbami) či značná náklonnost (kočky mají často tendenci nás zahřívat).

Získané zlozvyky a jak je odnaučit

Klíčová je trpělivost. Nikdy se nesnažte kočku k čemukoliv donutit násilím. Pro začátek zvolte umístnění pelíšku na místo, kde je kočka běžně zvyklá spát. Jestliže kupříkladu ráda polehává na nábytku, hledejte pelíšek se stojanem nebo rovnou škrabadlo se zabudovaným úkrytem. Nezapomeňte sem uložit oblíbené pamlsky a zvíře za každou návštěvu pelíšku pohladit a pochválit. Před spaním si se svým mazlíčkem hrajte a nedávejte mu žádná těžká jídla. Obojí mu pomůže kvalitně a nerušeně spát.

iZdroj fotografie: Freepik

A cítí-li se s vámi kočka jednoduše v bezpečí, věnujte jí do pelíšku nějakou součást svého nošeného oblečení nebo třeba ložní prádlo. Důvěrně známý pach leckdy postačí. Nakonec (jako poslední možnost) zavřete dveře do ložnice a ignorujte kočičí prosby o vpuštění. Ovšem trvá-li tento stav příliš dlouho, doporučujeme podlehnout a projevit zvířeti svou náklonnost. Během následující noci proces zopakujte. A jestliže to nepomůže, pamatujte na to, že zdravé kočky s platným očkováním nemohou přenášet žádné parazity ani nemoci.

Zdroj: AnimalWised

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články