Z jakého důvodu vás kočka ráno budí? Abyste ji to odnaučili, stačí tlesknout

Začínáte svůj den namísto hrnku čaje nebo šálku kávy „kočičím budíčkem“? Zjistěte, jak svého mazlíčka toto chování během chvíle odnaučíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kočky jsou společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Podle dostupných statistik jich jen v České republice žije kolem 1,5 milionu – což je v přepočtu na obyvatele nejvíce v Evropě. Jelikož se ale mezi chovateli šíří fámy, že tato zvířata nelze vychovat, většina jakékoliv pokusy o kočičí kázeň vzdala dříve, než s nimi začala. A tak máte doma řádně rozmazlené kočky, které si dělají, co chtějí – například vás každý den nesnesitelně brzy budí. Abyste se mohli opět nerušeně vyspat, musíte pro to udělat několik věcí.

Najděte příčinu nežádoucího chování

Kočky jsou velmi samostatné a náladové, přesto si dokážou omotat své chovatele „kolem tlapek“. Protože na ně neplatí stejné výcvikové prostředky jako na psy (a zároveň od nich nemůžete očekávat stejnou poslušnost), řada lidí se domnívá, že je nelze vychovat. To ovšem není pravda. Když se budete kočce důsledně věnovat a ukazovat jí, co se smí a co ne, brzy se dostaví první výsledky. Nesmíte akorát při výchově ztratit její důvěru – proto kočku nikdy nebijte, upozorněte ji slovně (důrazné NE či NESMÍŠ), nebo tleskněte.

Jestliže se vaše kočka začne chovat nevyžádaným způsobem (například vás začne brzy ráno budit), nejprve identifikujte příčinu této změny. Může být pouze nevychovaná, nebo toužit po pozornosti. Pokud se toto chování objeví z ničeho nic, může být na vině hlad, hormonální změny, stres, ale i zhoršující se zdravotní stav. Vaše kočka k vám poté přichází hledat pomoc, oporu a bezpečí. Vždy je proto lepší zajít s ní k veterináři a nechat ji vyšetřit. Jakmile vyloučíte onemocnění, zkuste se zamyslet, co jejímu chování předcházelo.

Získejte svůj spánek zpět

Kočky jsou zvířata, která vyžadují hodně pozornosti. Pokud se jim jí přechodně nedostává, začnou si ji vynucovat – například skákáním do postele a buzením majitele. Zkuste jim proto věnovat více času, hrajte si a mazlete se s nimi. Má-li vaše kočka ráno hlad, zkuste jí misku se žrádlem nachystat již večer, než půjdete spát, popřípadě jí můžete zkusit zvětšit přidělované porce. Jestliže to nezabere, zkuste se zamyslet, jaký režim jste kočce nastavili – má pevně dané časy, kdy dostává nažrat? Nemá? V tom případě je zaveďte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Eliminovali jste všechny možné příčiny a chování vaší kočky se nezměnilo? V tom případě bude asi jen nevychovaná a jednoduše si dělá, co chce. Pakliže chcete získat svůj spánek zpět, budete muset přehodnotit svůj přístup k ní. I chování dospělé kočky můžete do určité míry korigovat – chce to ale dostatek trpělivosti a důslednost. Změnu nezaznamenáte ze dne na den, ani z týdne na týden. Připravte se, že převýchova vám může zabrat i několik měsíců.

V kolik hodin každý den vstáváte?

Zdroj: TheSprucePets  

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články