Aby kočka pochopila, že něco provedla, je potřeba jí „vynadat správně“. Rozhodně by se neměla bít

Málokterý majitel, který se rozhodl pořídit si poprvé kočku, věděl, co ho čeká. Sice jde o nádherné, hravé a zábavné společnice, ale vychovat je není hračka.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kočky jsou roztomilá stvoření, která dokáží občas svým majitelům pořádně zabrnkat na nervy. Jsou totiž nezávislé, paličaté, flegmatické, kradou jídlo, pijí z vodovodního kohoutku a lezou tam, kam nesmějí. Domnívat se, že je můžete vycvičit jako psa, je bláhové. Důležité ale je stanovit určité hranice. Aby bylo zvířeti jasné, co je ještě přípustné a co prostě nesmí dělat. Snadno by se totiž mohlo stát, že vám kočka, jak se lidově říká, přeroste přes hlavu.

Kočka musí pochopit, co chcete

Ve společnosti lidí žijí kočky více než deset tisíc let. Mohlo by se zdát, že už jsme se společnému životu naučili, ale je to mýlka. V řadě domácností to vypadá tak, že hlavou rodiny je chlupatý mazlíček. Ani se nenadějete a velmi rychle se stane, že z kočky se vyklube nevychovaná a rozmazlená potvora, která má vše dovoleno a málem se jí podřizuje chod celé rodiny. To je nejvyšší čas, kdy musíte začít jednat a napravovat škody.

Vychovat kočku, aby dodržovala nějaká pravidla, není jednoduché. Čím je zvíře starší, tím to půjde hůř. Chlupáč musí správně pochopit, co po něm vlastně chcete. Navíc musíte mít na paměti, že nežádoucí chování kočky, které ji chcete odnaučit, nedělá vám na truc nebo pro zlost. Pokud vypěníte a mazlíčka potrestáte nesprávným způsobem, který nepochopí, může se začít chovat ještě hůř. Pro majitele je důležité vědět, co je důvodem toho, že se kočka právě tak chová.

Odhalte příčinu toho, proč zlobí

Na nestandardním chování kočky, které považujete za zlobení, se může podepisovat její zdravotní stav, rozpoložení i přirozené pudy. Nejčastěji totiž zlobí, když ji něco bolí, když se cítí špatně nebo má starosti. Nezřídka se stává, že majitelé nerozpoznají, o co jde, a prostě si myslí, že se je kočka jenom snaží naštvat. Ve skutečnosti za tím nic takového není. Na rozdíl od animovaných kolegů a lidí nemají kočky ve svém repertoáru pomstu nebo naschvály.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se stane, že se vám mazlíček vykálí do postele, nejde určitě o trest za to, že jste mu včera odmítli dát pamlsek. Většinou je za tím nějaký praktický důvod. Možná jenom nedokáže ovládnout své vyměšování, protože je třeba nastydlý nebo starý. Přestože je to pro vás nepříjemná záležitost, nezačněte hned zvířeti nadávat. Snažte se nejdřív přijít na kloub tomu, o jaký problém se jedná.

Nekřičte na zvíře a nebijte ho

Abyste ale s výchovou mazlíčka vůbec nějak začali, trestejte ho pouze ve chvíli, kdy ho načapete při činu. Pokud od incidentu uběhne nějaký čas, zvíře už nebude vědět, proč vyšilujete a zlobíte se. Rozhodně ale na zvíře nekřičte a nebijte ho. Mohli byste ho vyděsit a vystresovat, což by situaci ještě zhoršilo. Stačí, když chlupáčovi přísným tónem hlasu řeknete „ne“. Pokud čůrá, kde nemá, řekněte „ne“ a klidně ho přesuňte k jeho záchodu. Musíte být důslední. Je dobré s úpravou chování začít v co nejútlejším věku zvířete.  

Jaké triky používáte na zvládnutí chování kočky?

Zdroj: HillsPet
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Herečka Jiřina Bohdalová se pyšní obrovským majetkem. Svému vnukovi koupila vilu poblíž té své
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun