Pokud si pes náhle lehne na zem, znamená to jasný signál: Bojí se

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Dokáže vycítit jeho pocity a je přítulný. Toto by však mělo fungovat i naopak. I vy musíte vnímat signály svého psa.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Už od útlého věku psa je nutné učit ho klasickým povelům a věnovat se mu na maximum, jinak vás nebude poslouchat. Měli byste to však vzít i z druhé strany. Není možné psovi jenom rozkazovat. Musíte rozpoznat signály, které jsou k vám směrovány. Možná jste nevěděli, co to znamená, když si zvíře na procházce nečekaně lehne a ani se nehne. Mnozí lidé si to totiž špatně vykládají.

Naučte se vnímat pocity psa

Když si pes při procházce parkem lehne, zpozorněte. Většina z nás to chápe jako důvod ke hře, ale ono je to úplně jinak. Jedná se o varování, pes se začal bát. V tomto případě ho k ničemu nenuťte a vyčkejte. Rozhodně ho ani nehlaďte, mohli byste ho k něčemu vyprovokovat. Opravdu to neberte na lehkou váhu.

Procházky jsou fajn, ale…

Časté venčení psa je nevyhnutelné, bez toho by nebyl v kondici. Jenomže na procházce narazíte na jiná zvířata a také na lidi. Mějte na paměti, že je dobré udržovat si od nich patřičnou vzdálenost, protože pes potřebuje dostatek osobního prostoru. Jestliže mu volnost nedopřejete, znejistí. Jednoduše si lehne na zem a bojí se. Jakmile ho pohladíte, dokonce může zaútočit.

pes si hraje iZdroj fotografie: Freepik

Kdy je třeba zakročit

Nejistý pes vám dá najevo svou nespokojenost nejen štěkáním a vrčením. Dokonce může vycenit zuby, naježit srst, zívat, zavřít oči a skrývat ocas. V těchto případech se vzdalte nebo běžte domů. Ušetříte si spoustu starostí. Rovněž zpozorněte, jakmile pes otočí hlavu proti zdi. Může to značit závažná onemocnění, jako jsou vzteklina, mrtvice či nádor. Raději vyhledejte péči zvěrolékaře.

Seznamte se s projevy psí radosti

Nevíte-li, zda se cítí čtyřnohý mazlíček bezpečně, sledujte jeho chování. Pakliže u něj zpozorujete toto chování, je spokojený:

  • roztahuje přední tlapky,
  • odhaluje břicho a vrtí ocasem,
  • začne vás olizovat nebo po vás skočí.

Jak vám váš pes signalizuje své pocity?

Zdroj: NotABully
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články