Jak odnaučit psa štěkání –⁠ bez elektrického obojku: Stačí se vyhnout podnětům, jako jsou kolemjdoucí nebo změna „páníčka“

Štěkání je hlasité, jde však o zcela normální a základní projev psí komunikace. Pokud je však velmi časté a dlouhodobé, nejde jen o projev otravný jak pro vás, tak i sousedy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Může to být totiž i znak hlubších problémů, které pes právě zažívá. V takových případech je třeba jednat rychle, aby se normální štěkání časem nestalo něčím vážnějším. Klíčem ke snížení frekvence tohoto projevu, či dokonce prevenci štěkání vašeho psa je v první řadě porozumět, proč se takto potřebuje vyjádřit. Upřímně, psi moc možností nemají. Jakmile pochopíte, po čem pes touží, můžete mu ukázat, jak toho může dosáhnout.

Hlavně mu nehubujte

Ačkoli může být neustálé štěkání velmi otravné a komplikuje běžné situace, na zvíře se neutrhujte. To obvykle způsobí, že bude pes velmi zmatený, či dokonce úzkostný. A věci to spíš zhorší a bude štěkat ještě víc, protože má obavy. Někteří psi dokonce vnímají vaše okřiknutí jako přidání se ke hře, takže dělají rámus navíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyhněte se věcem, které mohou psa děsit

Jestli váš pes štěká, protože se něčeho bojí, zkuste se takovým podnětům co nejvíce vyhnout. Může jít například o lidi, kteří prochází kolem vašeho domu a pes je vidí oknem. Není pak od věci zatáhnout závěsy. Štěká-li proto, že se bojí o samotě, travte s ním co nejvíc času. Zvažte i užití chůvy nebo někoho, kdo psa vyvenčí. Vystrašení psi mohou potřebovat další podporu od speciálního terapeuta. Ten dokáže přijít na to, kde je problém, a zná metody na změnu chování.

Naučte psa, jak si o věci říct tišeji

Pes může štěkat ve velmi specifické situaci, například aby zahnal jiného psa. Naučte ho tedy, že tišší chování mu může přinést ty samé výsledky. Pes kupříkladu nedovede štěkat a současně větřit. Odvedení jeho pozornosti k jinému chování (například očichání pamlsku) mu tak štěkání znemožní. Když to začnete dělat systematicky, pochopí, že tichá ignorace některých podnětů přináší dobré výsledky. Že štěkání je tedy mnohdy zbytečné.

Ať je chlupáč stále aktivní

Jedním z důvodů stálého štěkání může být i prostá nuda. Opakem je pro psa duševní a fyzické cvičení. Dbejte tedy na to, aby měl dostatek pohybu a venkovních aktivit, přes den ho vyčerpejte. Bude-li mít stále co dělat, rozhodně se nebude nudit a bude to zábava pro vás pro oba. Navštivte hřiště nebo cvičiště.

iZdroj fotografie: Pixabay

Za štěkání psa neodměňujte

Místo toho dávejte pamlsky tehdy, když i během krizí zůstane potichu. Dožaduje-li se takto jídla, počkejte, až přestane. Pak mu dejte najíst. Plánujte to také dopředu tím, že mu během přípravy jídla dáte hračku. Té se bude věnovat místo štěkání. Když bude štěkat, abyste si s ním hráli, ignorujte ho. Odejděte z místnosti, dělejte něco jiného. Jakmile na delší dobu utichne, vezměte hračku a nalákejte jej na hru – zábava je odměnou za klid.

Další pomoc

Jakmile přesně zjistíte, jaký podnět za dlouhým štěkáním stojí, vyhněte se mu odvedením pozornosti zvířete pomocí hračky nebo pamlsku. Ideálně ještě předtím, než na něj začne působit. Prevence je nejlepší, protože pes může být zmatený tím, že jeho štěkání ignorujete. Ve svém chování buďte konzistentní. Jakmile budete reagovat, psi ve svém návyku vytrvají a ještě přidají. Jakákoli změna psího chování stojí většinou za pozornost.

Kdy a proč štěká váš pes nejčastěji?

Zdroj: DogTrust
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články