Odnaučte svého psa ničit věci a nábytek – stačí pochopit, proč to dělá

Když pochopíte příčiny toho, proč pes rád rozkousává vaše věci, jste na správné cestě k tomu jej to odnaučit. Nepočítejte ale s tím, že se to stane za den.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ožvýkané boty nebo dálkové ovládání, okousaný nábytek či rozcupovaný dekorativní polštář nejsou ničím neobvyklým, pokud jste si pořídili štěně. Prořezávají se mu zuby a žvýkání napomáhá zmírnit s tím spojené nepohodlí. Jestli si myslíte, že se po dosažení dospělosti něco se změní, mýlíte se. Když to psa neodnaučíte, bude okousávat věci v domácnosti pořád. Žvýkání je totiž pro psy přirozené. Pomáhá jim čistit zuby, procvičovat čelisti a především je to zábava.

S výchovou musíte začít u štěněte

Je nereálné očekávat, že váš pes nikdy nic nerozkouše, ale můžete se pokusit jej to odnaučit. Klíčové je však pochopit příčiny takového chování. Mohou být fyziologické i psychologické:

  • potřebuje více pohybu a aktivit
  • je osamělý a stýská se mu po majiteli
  • snaží se upoutat pozornost
  • je zvídavý a poznává věci
  • přitahuje jej pach kožené obuvi a věcí
  • ujišťuje se, že je hlava rodiny
  • štěněti se prořezávají zuby
  • má parazity nebo nedostatek vitamínů.

Abyste po návratu domů neměli z bytu kůlničku na dříví, musíte s výchovou začít už ve chvíli, kdy si domů přinesete štěně. Nemyslete si ale, že přestane okusovat vaše věci ze dne na den. Klíčem je trpělivost a důslednost. Odolat roztomilému chlupáčovi, když udělá psí oči, je těžké. Nesmíte však ustoupit, ani ignorovat jeho prohřešek.

Pokárejte ho a pořiďte mu hračky

Prvním krokem k tomu, aby štěně nechalo vaše věci a byt na pokoji, je slovní pokárání. Nesmíte ho však vyděsit. Nespokojenost vyjadřujte prostým ne nebo fuj. Dospělého psa, který už dobře zná příkazy, můžete poslat na místo. Omezení pohybu po domácnosti se mu nebude líbit a příště si bude dávat větší pozor. Druhým krokem je poskytnout mu vhodnou alternativu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile štěně svědí dásně, pořiďte mu pamlsky a speciální žvýkací hračky určené k masáži dásní. Hodit hromadu hraček na zem a doufat, že pak nerozkouše boty, je však naivní. Hračku mu dejte jednu, a aby se nenudilo, obměňujte je po pár dnech. Nábytek někteří chovatelé psů ošetřují speciálními spreji, hořčicí či wasabi pastou, což by psa mělo odradit. Pokud přesto okusuje věci a chová se divně, možná mu chybí vitamíny a minerály, pak raději navštivte veterináře.

Jaké tipy máte na odnaučení psa okusovat vaše věci?

Zdroj: PetMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247.cz
Události247.cz
Velká bitva přijde už brzy: Válka se schyluje k něčemu, co si zatím nikdo nedokáže ani představit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci