Důvodem, proč se váš malý pes třese, nemusí být jen zima
adbz.cz » Hobby » Proč se malí psi neustále třesou: Zima není jediným důvodem

Proč se malí psi neustále třesou: Zima není jediným důvodem

Pokud máte doma psí plemeno menšího vzrůstu, nejspíš jste zpozorovali, že se často třese. Snažte se být všímaví, nemusí jít totiž pouze o reakci na chlad.

civava podlaha
Zdroj fotografie: Depositphotos

Snad každý majitel psa by pro svého mazlíčka udělal všechno, aby byl spokojený, zdravý a dobře prospíval. Přestože neumí mluvit, své potřeby i momentální rozpoložení dokáží dát psi najevo nejrůznějšími způsoby. Pokud se jejich výrazům naučíte rozumět, bude pro vás vzájemné soužití mnohem jednodušší. Odhalte tajemství třesu malých plemen a co všechno tento fyzický projev vašeho pejska může znamenat.

Cítí zimu

Jedním z důvodů, proč se pes třese, je samozřejmě chlad. Přestože mají zvířata mnohem lepší termoregulační schopnosti než lidé, stále jsou na příliš nízké teploty citliví. V případě malých plemen to platí obzvlášť z důvodu malého vzrůstu a menšího množství tukových zásob. V takovém případě zkontrolujte teplotu v místnosti nebo zkraťte venkovní procházku a spěchejte do tepla, aby vám váš psí parťák neprochladl.

Je ve stresu

Kromě zimy dávají psi třesem najevo, že jsou ve stresu. Často se stává, že se menší psi bojí větších plemen, dětí nebo hlasitých předmětů. Abyste předešli chronickému třesu a neustálému stresu vašeho mazlíčka, měli byste se zaměřit na jeho včasnou socializaci a seznámení se s různými podněty už ve štěněcím věku. V pozdějších letech je celý proces mnohem náročnější.

pes vystresovany pod pohovkou
Zdroj fotografie: Depositphotos
Pes se může třást mimo jiné ze stresu

Prožívá vzrušení

Kromě negativních příčin je tato tělesná reakce také známkou vzrušení. Třesem po celém těle psi někdy dávají najevo, že jsou nadšení. K tomu zpravidla dochází, když se po delší době vrátíte domů nebo ráno třeba jen vstanete z postele. Ale i při přípravě granulí nebo když se těší na pravidelnou procházku. Tímto způsobem poznáte, že má pes z vaší přítomnosti a pozornosti radost a cítí se dobře.

Chce více pozornosti

Tato zvířata nejsou hloupá a dokáží své páníčky občas pěkně využívat. Pokud mají pocit, že jim chybí vaše pozornost, mohou se všemožně snažit vás upoutat. V případě, že běžné pokusy selžou, začnou předstírat nemoc nebo jinou nepohodu. Třes je jedním z projevů jejich snahy. V tom případě byste je však v takovém chování neměli podporovat.

Je skutečně nemocný

Jestli máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu vašeho mazlíčka, neměli byste váhat a rovnou vyrazit k veterináři. Vyplatí se však všímat si dalších příznaků. Nemocný pes často odmítá jíst nebo nesní celou porci. Procházky pro něj mohou být únavnější a náročnější nebo se častěji vyprazdňuje. Jakmile si jisté změny v jeho chování všimnete, raději se poraďte s odborníkem.

10 divných psích chování