Proč psi spávají na zádech? Prapodivná poloha má své odůvodnění a upozorňuje na jeho zdravotní stav

Pokud váš pes spí často na zádech, měli byste vědět, z jakého důvodu to dělá. Poloha spánku toho totiž dokáže dost říct.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý majitel psa moc dobře ví, že jeho miláček občas spí ve velmi zvláštních a mnohdy i vtipných pozicích. Ale styl spánku vašeho mazlíčka není jen osobní preference. Způsob, jakým váš pes spí, vám může hodně prozradit o jeho zdraví a osobnosti. Co tedy znamená, když pes spí nejčastěji právě na zádech?

Ochlazující styl spánku

Psi mají potní žlázy pouze v polštářcích tlapek. Nedokážou regulovat tělesnou teplotu jako lidé pocením. Během horkých letních měsíců se psi často přehřívají a tak hledají různé způsoby, jak by se mohli ochladit. Většina psů má na břiše jemnější srst. Spánek na zádech a odhalování řídce chlupatého břicha umožňuje krvi vašeho psa proudit směrem k jeho kůži, kde je chladnější.

Každý pes se může v horkém počasí přehřát, ale některá plemena a věkové skupiny jsou vystaveny většímu riziku než jiné. Štěňata a starší psi nedokážou ovládat svou termoregulaci tak, jako zdraví a dospělí psi. Z toho důvodu se častěji přehřívají. Navíc plemena, která mají krátký nebo plochý nos (buldoci, mopsové nebo třeba boxeři), jsou mnohem náchylnější k přehřátí. Pozor, také obezita u psa může způsobit přehřátí.

Můžete mu pomoci

Pokud zjistíte, že váš pes během teplejších měsíců spí více na zádech, nebo pokud má váš pes sklony k přehřátí, mohou mu pomoci vychlazené gelové pelíšky. Při výběru takového pelíšku byste měli být opatrní, zvláště pokud vaše štěně rádo vše kouše. Gel na těchto speciálně vyrobených lůžkách může způsobit gastrointestinální potíže a také vést k udušení cizím tělesem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na toto pozor

Nikdy byste neměli svého psa budit, a to bez ohledu na to, v jaké pozici právě spí. Psi většinou spí jen když si chtějí odpočinout, tak ho nechte, ať si zdřímne. Pokud se přesto rozhodnete svého čtyřnohého přítele probudit, udělejte to opatrně. Když se totiž pes náhle probudí, může být zmatený a dokonce i trochu překvapený. Psi mohou spát v docela bizarních, někdy i nepohodlných polohách. Ale nic to neznamená.

V jaké poloze spí nejčastěji váš mazlíček?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články