Majitelům psů hrozí, že o svého mazlíčka přijdou. Může se to stát z minuty na minutu

Stále více chovatelů venčí svého psa na volno. Neuvědomují si přitom rizikovost svého jednání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psa vlastní podle dostupných statistik každý třetí Čech. Ne všichni majitelé ale znají práva a povinnosti, které se s jeho chovem pojí. Výsledkem jsou situace, kdy se „do krve“ dohadují s příslušníky městské policie kvůli rušení domovního klidu, nebo hůře, ve kterých o svého čtyřnohého parťáka nadobro přijdou. Situace, kdy si myslivec splete volně pobíhající zvíře s liškou, jsou sice výjimečné, ale bohužel se stávají.

Úskalí venčení bez vodítka

Během posledních několika let společností rezonovalo hned několik událostí, kdy myslivec vypálil na volně pobíhajícího psa. Možná si pamatujete diskusi, kterou vyvolal případ desetileté fenky border kolie Dixie z loňského roku, nebo vám na mysli vytane případ německého ovčáka Cézara z roku 2020, popřípadě si vzpomenete na fenku australského ovčáka Zulku, kterou usmrtil myslivec jednou ranou v roce 2019.

Ve všech případech majitelé o své psy přišli takřka z minuty na minutu. Stačilo, aby svého čtyřnohého parťáka venčili na volno poblíž lesa, respektive posedu. Myslivci a v jednom případě myslivecká stráž se hájili prohlášením, že si psa jednoduše spletli s lovnou zvěří.

I přesto, že ve všech případech jednali v rozporu se zákonem, jak se můžete dočíst na stránkách Právního Prostoru, majitelům jejich mazlíčky už nic nevrátí. Tyto a další případy proto pravidelně rozdmýchávají diskuse o (ne)povinnosti venčit psy výlučně na vodítku.

Kdo smí vystřelit na psa?

Ačkoliv žádný zákon nebo vyhláška nenařizuje majitelům psů venčit zvířata výlučně na vodítku, existují situace, kdy tuto povinnost mají. Web Bezedná Miska je předkládá v rozhovoru s odborníkem. Stručně řečeno, pes musí být na vodítku tehdy, kdy jej nemáte plně pod kontrolou (zákon hovoří o vlivu). Jelikož je v lese zakázáno plašit zvěř nebo negativně působit na lesní ekosystém, nemůžete psa korigovat křikem či hlasitým udílením povelů.

iZdroj fotografie: Freepik

Za porušení zákazu rušení zvěře vám hrozí pokuta až 10 000 Kč. Nemáte-li psa pod kontrolou, riskujete pokutu až 30 000 Kč. Vystavujete se ale také riziku, že o svého psího parťáka přijdete. Na psa může vystřelit pouze myslivecká stráž. A to jen tehdy, kdy se jedná o toulavého psa bez vlivu jeho pána, který zároveň pronásleduje divokou zvěř, a to ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší obývané nemovitosti.

V opačném případě se jedná o trestný čin poškození cizí věci. Ten je společný jak pro mysliveckou stráž, tak pro řadové myslivce. Kdyby byl v jednání myslivecké stráže prokázán úmysl uškodit majiteli psa, jednalo by se o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby se základní sazbou odnětí svobody od 1 roku do 5 let.

Venčíte svého psa bez vodítka, nebo ho máte raději uvázaného?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články