Malý dům se dvěma ložnicemi, vanou a výhledem | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Obří kuchyni a dokonalý výhled z ložnice manželům zajistil jeden kontejner. Pestré barvy a skandinávský styl vytváří oázu klidu

Obří kuchyni a dokonalý výhled z ložnice manželům zajistil jeden kontejner. Pestré barvy a skandinávský styl vytváří oázu klidu

Tento zvenku zdánlivě malý dům skrývá prostornou kuchyň, dvě ložnice a koupelnu s vanou. Interiér je laděn do přírodních tónů dřeva spolu s petrolejově modrou.

pohled zvenci dum
Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Bydlení na malém prostoru se těší stále větší oblibě. Na vině je stále rostoucí cena jednak nemovitostí ke koupi, jednak nájemního bydlení. Vzhledem k tomu, že i mladé rodiny, které si nemůžou dovolit velký dům, chtějí mít vlastní bydlení a zároveň se nechtějí na celý život zadlužit, vznikají komunity příznivců tzv. „Tiny House movement“, neboli bydlení v malých domcích. Majitelé tohoto domku v hodnotě v přepočtu 3,5 milionů korun si dům nemůžou vynachválit.

Oáza klidu uprostřed divočiny

Malý domek nabízí vstup rovnou do obývacího pokoje. Celý spodní prostor je volně propojený, a proto nepůsobí stísněně. Stavitelé malých domů poměrně často využívají otevřený koncept, a to ať už mezi místnostmi, tak propojení s venkovním prostředím tak, aby se prostor opticky zvětšil. V prostoru se proto nachází velké, žlutým rámem lemované dveře, které nabízí příjemný výhled do přírody.

I přesto, že spousta majitelů volí raději tlumené a světlé barvy, jako jsou odstíny bílé či šedé, majitelé tohoto domu se barev nebáli. Ukázali totiž, že s důmyslným využitím prostoru se ani v malém domě barev bát nemusíte. Plochy v celém domě, ať už se jedná o podlahu, stupínky schodů nebo pracovní desku kuchyňské linky, pokrývají desky z masivního dřeva v teplém tónu. Dominantu celého prostoru tvoří kuchyňská linka v petrolejově modré barvě.

Prostorná kuchyň na pár metrech čtverečních

Kuchařky a kuchaři, kteří jsou zvyklí na velkou pracovní plochu, se ani života v malém domku nemusí bát. Netradičně zvolená kuchyň do tvaru U v tomto případě nabízí dostatek prostoru i pro milovníky 5chodových večeří. Plýtvaní místem bez rozmyslu se s životem v malých domech neslučuje, a proto je i v kuchyni potenciál každého centimetru místa využit na plno.

Atmosféru dokreslují také kamna, která nabízejí alternativu ke standardnímu topení. V chladných dnech tak majitelé mohou při pozorování zasněžené přírody poslouchat také romantické praskání dřeva v kamnech. Důležité je rovněž podotknout, že příjemnému teplu z kamen či krbu se teplo z ústředního topení vyrovná jen těžko. Petrolejově modrá barva byla využita také v koupelně, která překvapivě skrývá i prostornou vanu se sprchovým závěsem.

Ložnice v prvním podlaží

Z přízemi vedou dvoje schody do ložnic v prvním podlaží. Ty kromě místa pro spaní nabízí také úložný prostor a dostatek soukromí. Kromě velké matrace si tam tak nocležníci mohou atmosféru přizpůsobit tak, aby se cítili jako doma. Stěny ložnic jsou lemovány okny, takže hned ráno dovnitř proniká příjemné sluneční světlo a zároveň se díky střešnímu oknu v jedné z ložnic můžou majitelé v noci dívat na hvězdné nebe.

Každý prostor je v tomto domě využitý, proto i schody slouží jako další úložný prostor pro knihy, gramofonové desky a ostatní vybavení majitelů. Pod ložnicemi je z jedné strany koupelna a chodba a na druhé straně prostorná kuchyně. I malá chodbička ukrývá vše, co můžete od tohoto provozního prostoru čekat. Kromě věšáku na oblečení jde o prostorný botník a další úložný prostor a skříně.

Jak se vám tento malý dům líbí?

Zdroj: TreeHugger