Architektka proměnila byt v moderní pracovnu a bydlení | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Byt o pouhých 37 m² nabízí chytré dvoupatrové řešení prostoru. Vzniklo tak moderní místo pro bydlení i práci

Byt o pouhých 37 m² nabízí chytré dvoupatrové řešení prostoru. Vzniklo tak moderní místo pro bydlení i práci

Architekta proměnila starý byt v pracovnu, ve které přijímá své klienty. Díky tomu hned vidí, jak vypadá práce její firmy a zároveň zde může i bydlet.

catarina pracovna byt zasedacka ochoz
Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Dům z konce 19. století se nachází v italském Bergamu a architekta Catarina Pilar Palumbo si předělala jeden starý byt. Catarina je zakladatelkou místní architektonické firmy The Caterpilar a pro své účely proměnila stísněný, starý a tmavý byt v příjemné místo pro práci i bydlení o rozloze 37 metrů čtverečních. V současnosti zde má pracovnu i místo na přespání. 

Původní byt měl vysoké stropy a malé místnosti

Podle Catariny byl byt v původním stavu špatně navržený. Kromě zbytečně vysokých stropů se zde nacházelo také mnoho dveří a zbytečně malé prostory. Obývací pokoj a kuchyně představovali jednu velkou místnost. Byly zde také dveře vedoucí do malé chodbičky. Všechny tyto prostory tak byly dost ponuré a temné. Catarina tedy odstranila všechny nepotřebné dveře a malé stěny a kuchyni vytvořila v bývalém skladu. 

Původní obývací pokoj pak přetvořila na zasedací místnost, která je zároveň jídelnou. V této zasedací místnosti je kulatý stůl, u kterého Catarina pracuje s klienty nebo jej používá jako jídelní stůl. Tento prostor je osvětlen původním velkým oknem a dvanácti jasnými LED žárovkami ve stropu. Spolu s bílými stěnami prosvětlují žárovky celý prostor, který díky tomu vypadá větší a prostornější. 

Knihovna je dostupná ze žebříku

V zasedací místnosti jsou na stěnách umístěny police s knihami, pracovními materiály a firemními dokumenty. Nad nimi jsou další police se soukromými knihami a lze se k nim dostat pomocí pohyblivého žebříku, který je zavěšen na kolejnici. Hned vedle je kuchyně, ve které se nachází spousta úložného prostoru, minilednice, indukční vařič, digestoř a dřez. Naproti kuchyni je koupelna, do které vedou jediné dveře nacházející se uvnitř.

Velmi zajímavý je modrý kovový ochoz uprostřed bytu. Vytváří další patro uvnitř bytu a slouží jako ložnice a šatna. Na ochoz se leze po stejném žebříku, který slouží k manipulaci s knihami. Toto mezipatro je osvětleno zespodu a má proto mřížkovanou podlahu, která propouští světlo. V ložnici má Catarina postel a úložný prostor na oblečení. Z ložnice se pak dostane jak na stranu, kde je pracovna, tak do konferenční místnosti.

Jak byste upravili svoji pracovnu s bydlením vy?

Zdroj: TreeHugger