Jediný správný interval praní ložního prádla bez rizika roztočů. Pro polštáře a peřiny platí jiná pravidla

V ložnici chce každý mít co nejvíce čisto a uklizeno. K pravidelnému úklidu nepochybně patří také převlékání a praní ložního prádla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, jak často se má prát ložní prádlo, závisí především na tom, jak blízko je určitý kus vašemu tělu, když spíte. Prostěradla, polštáře a přikrývky jsou každou noc v přímém kontaktu s vaší pokožkou, takže se dá říct, že jsou velice podobné oblečení, které přes den nosíte na sobě. To znamená, že by se měly prát skoro stejně často.

Prostěradla a povlaky na polštáře

Odborníci doporučují prát prostěradla a povlaky aspoň jednou týdně. Během spánku se na ně z našich těl dostávají nečistoty a ty se tam potom hromadí. Také se na nich shromažďuje vše, co odchází z vašeho těla, a to zejména odumřelou kůži, ale také bakterie. A odumřelou kůží se živí roztoči a jejich výkaly mohou zhoršit příznaky u alergiků. Měli byste se vyhnout praní v horké vodě, protože to může povlečení zmenšit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Polštáře

Pokud používáte pod povlaky na polštáře nějakou ochranu, stačí je vyprat jen třikrát do roka. Ale právě tu ochranu, jako jsou například nějaké návleky, byste měli prát každý měsíc. Oleje a špína z vašich vlasů a tváří se vsáknou do polštářů a proto je třeba je sem tam vyprat. Pokud ochranu na polštáře nepoužíváte, bude pro vás nejlepší prát je každý měsíc. Do většiny praček se vejdou dva polštáře najednou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Deky a přikrývky

Když se jedná o deku nebo přikrývku, která se používá jen, když někdo přijde na návštěvu, takže ne moc často, stačí ji prát každých pár měsíců a bude to ideální. Pokud se ale jedná o přikrývku, pod kterou každý den spíte, její praní by mělo být mnohem častější, a to jednou za dva týdny minimálně. To stejné platí pro deku, která je například na gauči. Hlavně perte přikrývky a deky přesně podle pokynů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Povlak na matrace

Pokud používáte povlaky na matrace, je to vlastně pro matraci taková záchrana. Prodlouží to totiž její životnost. Tyto potahy mohou pomoci předcházet poškození matrace, omezit příznaky alergie a hlavně udržovat ji v čistotě a pohodlí. Měly by být prané alespoň jednou za měsíc.

Jak často perete ložní prádlo vy?

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články