Jak zabránit usazování prachu: Použijte aviváž a alergie bude minulostí. Kterou vybrat?

Prachu v domácnosti se dá snadno zbavit pomocí jednoduchého roztoku, který připravíte během chvilky. Prachové částice se pak stanou minulostí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prach v domácnosti je velkým problémem pro nejednoho z nás, obzvláště pro alergiky. Skládá se totiž z pylu, bakterií, plísní, roztočů, šupinek lidské kůže a různých nečistot z venkovního prostředí. Tyto částice pak mají nepříznivý vliv na naše zdraví. Je tedy nesmírně důležité pravidelně se prachu zbavovat. Sáhnout můžete po prachovce, navlhčeném hadříku a dalších pomůckách. Ne vždy to ovšem stačí. Pak nastává čas pro účinnější řešení, kterým je aviváž jakožto odpuzovač prachových částic.

Vyberte tu nejlepší značku

Přemýšlíte nad tím, jak je možné, že zrovna tento přípravek oplývá schopností odpuzovat prach? Odpověď naleznete v jeho antistatických vlastnostech a složení. Obsahuje totiž:

  • změkčující amoniové sloučeniny,
  • kationtově povrchově aktivní látky,
  • syntetická barviva
  • a parfémy.

Tyto složky mají ovšem i pár negativ. U vybraných jedinců mohou způsobovat alergické reakce v podobě astmatu, ekzémů a vyrážek. Při výběru aviváže tedy sáhněte po značkách šetrných pro životní prostředí (obsahují přírodní látky nezpůsobující alergie).

Za pár minut máte hotovo

A jak aviváž při eliminaci prachu použít? Smíchejte ji v poměru 1 : 4 s teplou kohoutkovou vodou a výsledný roztok nalijte do postřikovače. Při úklidu pak připravený čisticí prostředek nastříkejte na utěrku (nejlépe z mikrovláken). Tím pak otřete zaprášené povrchy, které nakonec vyleštěte suchým hadříkem. Avivážový odpuzovač prachu se perfektně hodí pro skleněné desky, obrazovky počítačů a televizí, desky stolů a mnoho dalšího.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aviváž má i mnoho dalších užitečných využití. Patří mezi ně:

  1. odstranění skvrn od vody (hadrem navlhčeným naředěnou aviváží otřete postižený povrch a nechte pár minut působit, poté ho omyjte čistou vodou),
  2. eliminace zápachu jdoucího z koberce (2,5 litru vody smíchejte s 0,2 litru změkčovadla a postřikovačem aplikujte na tepich),
  3. vyleštění připáleného nádobí (kuchyňské potřeby nejprve umyjte a otřete hadříkem s aviváží).

Vystačíte si i s octem

Aviváž si můžete snadno vyrobit i sami doma. Nachystejte si těchto několik přísad:

  • 1 až 3 čajové lžičky kyseliny citronové nebo šťávy z citronu,
  • přibližně 200 mililitrů vody,
  • hrnek či jinou vámi vybranou nádobu.

Postup přípravy je opravdu jednoduchý. Všechny výše uvedené komponenty důkladně promíchejte v hrnku a aplikujte podle vaší libosti.

Jaká další využití aviváže znáte?

Doma si můžete vyrobit i prací gel. Zvládne to úplně každý

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články