Skvrn od krve se zbavíte jako lusknutím prstu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Odstraňte krev z oblečení během chvilky s nulovým úsilím. Špetka soli dokáže divy

Odstraňte krev z oblečení během chvilky s nulovým úsilím. Špetka soli dokáže divy

Málokdo si ví rady se zarytou špínou, o to horší je pak naložit se zaschlou krví na textilu, kterou nemůžete dostat dolů.

krev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ať už se občas říznete, praštíte nebo se stane cokoliv jiného, občas se na oblečení objeví menší či větší skvrna od krve. Tyto fleky patří mezi nejobávanější z celé řady nečistot, jelikož je opravdu těžké se jich zbavit. Po celé generace se vyvíjely nejrůznější metody, jimiž jste se mohli takových skvrn zbavit. Některé z nich fungují lépe, jiné jsou zase horší.

Někdy na krev stačí jen trocha soli

Ještě před tím, než červená tekutina zaschne, byste měli zkusit textil opláchnout studenou vodou. V té se krev rozpustí lépe než v teplé, v níž by se ještě rychleji srazila. Musíte si však dávat pozor, abyste nepoužili vody příliš mnoho, a nezpůsobili tak jen to, že se skvrna rozšíří na ještě větší část textilu. Takto se sice krve nezbavíte, ale snížíte její množství na látce.

pracky prani
Zdroj fotografie: Unsplash

Pokud už máte v ruce jen kus oblečení se skvrnou od krve, bude potřeba zapojit jiné metody. Pomoci by mohla kuchyňská sůl, kterou nasypete na mokrý textil a necháte chvíli působit. Následně ji pak opláchnete ve studené vodě a lehce vydrhnete. Podobně efektivní bude i trocha jedlé sody rozpuštěná v chladné vodě, do níž namočíte dané oblečení a následně ho umístíte do pračky.

Způsob, který ověřila univerzita

Na odstraňování krve z textilu byly dokonce provedeny studie, jež prozradily, který způsob je na jejich umytí vážně nejlepší. Nejdříve byste měli hranou tupého předmětu oškrábat přebytečnou hmotu ze skvrny. Na další postup byste si však měli opatřit gumové rukavice a respirátor, aby vás neohrožovaly výpary amoniaku, s nímž budete pracovat.

obleceni raminko mikina rifle
Zdroj fotografie: Unsplash

Rozmícháte 1 lžičku čpavku v litru teplé vody a přidáte do něj také půl lžíce tekutého pracího přípravku. V tomto roztoku necháte oblečení máčet přibližně 15 minut, po nichž je vytáhnete, otřete skvrnu ze zadní strany a znovu je vložíte do směsi. Po dalších 15 minutách opláchnete textil studenou vodou, nastříkáte na něj enzymový prací prostředek a po 30 minutách působení ho dáte vyprat.

Zdroj: HealthLine