6 věcí, které by nikdo neměl dávat do pračky. Jinak se její životnost zkrátí o 5 a více let

Tento seznam věcí si rozhodně zapamatujte. Díky němu vaše pračka může sloužit ještě dalších několik let. Tyto věci do ní totiž rozhodně nepatří.

stará pračka v koupelně i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná si myslíte, že do pračky můžete dát všechno oblečení, že přece k tomu tento přístroj slouží. To však není úplná pravda. Určité věci byste do pračky rozhodně dávat neměli, protože se mohou poničit, případně může dojít ke vzniku závady na přístroji. Nové pračky sice mají oproti starším typům různé programy navíc, i tak byste měli dávat pozor na to, co do nich dáváte.

Podprsenky

Podprsenky, které mají kostice, mohou praním změnit tvar a kostice se mohou zachytit do jiného oblečení, což způsobí jeho poškození a roztržení. Pokud se vám ale nechce prát vaše podprsenky ručně, můžete použít sáček, který je určený právě k praní tohoto typu prádla. Vyjde to mnohem lépe a vaše podprsenky budou stále vypadat stejně.

Zvířecí chlupy

Pokud máte doma pejska nebo kočku, asi moc dobře víte, že jejich chlupy jsou úplně všude. A to nemluvě o tom, kolik jich je na vašem oblečení. Můžete mít někdy chuť hodit všechno toto oblečení do pračky, ale raději se snažte to nedělat. Chlupy sice z oblečení zmizí, ale buď zůstanou v pračce a poté se nalepí na další oblečení, nebo ucpou odtok. Proto chlupy raději odstraňte válečkem předtím, než oblečení dáte do pračky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plavky

U plavek bývá sice vždy napsáno, že se mohou prát v pračce, ale nedělejte to. Čím častěji je totiž budete prát, tím dříve ztratí svůj tvar, protože se v pračce vytahají. Nebudou vám tedy sedět tak jako dřív. Proto je lepší, když plavky po každé návštěvě koupaliště zkrátka vyperete ručně.

Skvrny od benzínu

Pokud například olej, benzín nebo alkohol zanechaly na vašem oblečení skvrnu, rozhodně tento kus oblečení nedávejte do pračky. Riskujete totiž požár, a to zejména v případě, že se chystáte použít i sušičku. Místo toho ho předem namočte, ošetřete odstraňovačem skvrn na bázi rozpouštědla, opláchněte teplou vodou a poté nechte na sušáku uschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jemné svetry

Této chyby se dopouští snad úplně každý, kdo někdy pral. Pokud máte doma svetr z vlny, je opravdu nutné přečíst si návod na praní. Je to zejména z toho důvodu, že vlivem vysoké teploty se mohou tyto svetry v pračce srazit a jejich vlákna se mohou opotřebit. Jemné svetry proto perte vždy ručně.

Poklady v kapsách

Pokaždé, když budete chtít prát nějaký kus oblečení s kapsami, nezapomeňte se do každé z nich podívat, jestli se v ní nenachází nějaké věci. Klíče nebo dokonce mince by se do pračky rozhodně dostat neměly. Mohou totiž značně poškodit pračku. Takže pokud uvidíte či uslyšíte, že se ve vaší pračce něco takového nachází, okamžitě přerušte program a vytáhněte to.

Co do pračky nedáváte vy?

Zdroj: Prevention
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články