Vertikální metoda zajistí, že se boty v pračce nepoškodí

Praní bot je pohodlná metoda jejich čištění, obuv se při něm však může poškodit. Pro snížení tohoto rizika zkuste využít jednoduchou metodu založenou na upevnění bot v jedné poloze.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Říká vám něco vertikální praní bot? Pomocí této metody vyperete svou obuv v pračce bez obav z roztrhání, deformace nebo nenávratného poškození. Praní bot v pračce je pro někoho naprosto běžnou věcí, ovšem faktem zůstává, že takto ošetřená obuv má mnohem kratší životnost než ta, která je čištěná jemnějšími metodami bez použití vody a chemikálií.  

Boty jsou v pračce vystavené velkému zatížení 

Není se čemu divit. Boty jsou v pračce vystavené obrovskému zatížení v podobě vody, vysoké teploty a také nárazů a vibrací. Při častém vystavování takovým podmínkám je jasné, že se boty rychle opotřebovávají a ničí. Několik sérií praček určitě vydrží, ovšem postupně začnou jevit známky opotřebení, až se nakonec úplně rozpadnou.  

Sbohem, páchnoucí boty. Sedm osvědčených rad, jak je udělat svěží a zabránit smradu i do budoucna

K šetrnému mytí bot v pračce vyzkoušejte tzv. vertikální praní. Princip této metody je v podstatě jednoduchý. Nejprve z bot jemně očistěte tu největší špínu a nečistoty. Poté vyndejte vložky a z prvních dvou párů otvorů vyvlékněte tkaničky. Takto připravenou obuv můžete vložit do pračky, ovšem pozor. Musíte je umístit trochu jiným způsobem než obvykle.  

Upevněte boty v pračce pomocí tkaniček 

Vložte boty do pračky, ale jejich tkaničky nechte v horní části koukat ven. Dvířky pračky tkaničky přivřete a upevněte tak boty v jedné, tzv. vertikální poloze. V tuto chvíli zabráníte botám, aby se v pračce pohybovaly a narážely do stěn bubnu, deformovaly se nebo jinak mechanicky poškodily. Na pračce nastavte nejrychlejší režim praní a doplňte ho ještě o máchání navíc. Boty vyprané tímto způsobem budou jako nové, a to bez jakýchkoliv známek opotřebení. 

Tři páry bot iZdroj fotografie: Pixabay

Spolu s botami pak můžete do pračky dát také menší koberce nebo například pantofle. Rozhodně však do pračky nepřidávejte spodní prádlo nebo jiné jemné tkaniny, které se snadno trhají. Pokud chcete prát boty, které nemají tkaničky, jednoduše k nim přivažte provázek a dále postupujte úplně stejně. Vertikální praní je vhodné pro většinu materiálů, ale vždy se raději ještě ujistěte na štítku boty.  

Jak čistíte své boty vy?

Zdroj: Sovkusom
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články