Mastné skvrny na utěrkách už mě netrápí. Znám několik způsobů, jak je vyprat bez starostí – zabírají i na hloubkovou špínu

Snad každá hospodyně má svou oblíbenou sadu utěrek, které pravidelně používá. Problém je, že se velmi rychle špiní, a hlavně mastí, což se velmi obtížně odstraňuje.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Kuchyňské utěrky jsou suverénně nejznečištěnější druh prádla, hlavně kvůli všudypřítomné mastnotě a dalším skvrnám pocházejícím od jídla. A kolikrát je pro ženy v domácnosti lepší vyměnit je rovnou za nové než se potýkat s jejich očistou. I tomuhle se ale dá vyhnout, protože existuje hned několik snadných a cenově dostupných způsobů. Ty vrátí i těm nejšpinavějším kusům původní bělost a zbaví je čehokoli, co se na nich zachytilo.

Specifika praní utěrky v pračce

Postup použitelný hlavně pro čerstvé skvrny. Nejvhodnějším prostředkem je kyslíkové bělidlo. Používá se hlavně pro jasně bílé, ale i světle barevné varianty utěrek. Vyhněte se tomu, co obsahuje chlor, který ničí tkaninu a jehož delší použití je škodlivé i pro mechanismus pračky. Vtip je také ve správném režimu. Pro bílé použijte nejdelší program na 90–100 stupňů Celsia, barevné zpracujte v teplotním režimu do 60 stupňů Celsia.

Jak na mastné skvrny

Tohle je kámen úrazu, protože porézní struktura tkaniny vstřebává mastnotu velmi rychle. V těchto případech se dá použít některá z následujících metod:

  • Rostlinné oleje. Do 8 litrů čisté vody přidejte 2 polévkové lžíce libovolného suchého bělidla, stejné množství rostlinného oleje a 3 lžíce pracího prášku nebo gelu. Vodu přiveďte k varu, přidejte uvedené přísady a pak namočte všechny potřebné utěrky. Čím déle je v tom necháte, tím lepší výsledek.
  • Normální mycí prostředek a dlouhodobá lázeň. Do horké vody s několika kapkami pracího gelu namočte utěrky aspoň na 10 hodin.
  • Prací mýdlo a pobyt v sáčku. Utěrku obalte co nejvíc do mýdlové pěny a na nejméně 12 hodin vložte do uzavřeného plastového sáčku.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Veškeré zmíněné metody lze použít, aniž by došlo ke změně barvy utěrky nebo jakémukoli poškození jejích vláken.

Praní pomocí varu dle babiček

Naše babičky velmi špinavé prádlo vařily a tato metoda neztratila nic ze své účinnosti. Je ale třeba vědět, jak na to.

  • Do velké nádoby (kbelík nebo umyvadlo) nalijte čistou vodu a přidejte bělidlo s pracím prostředkem. Na litr vody vám od každého stačí jen jedna polévková lžíce.
  • Do roztoku vložte všechny utěrky a poté v hrnci přiveďte k varu. Ty barevné vařte asi 20 minut, bílé můžete i hodinu.
  • Následně můžete ještě vyprat ručně, či rovnou pověsit. Jde o jeden z nejlepších způsobů praní, který dovoluje odstranění veškerých skvrn.

Umytí v peroxidu

Se starými skvrnami si výborně poradí peroxid vodíku, který funguje i jako bělidlo. Roztok získáte tak, že do vody (asi 5 litrů) přidáte 2 polévkové lžíce peroxidu a 1 čpavku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hořčičný prášek

Tato látka kromě funkce bělidla také zvyšuje odolnost tkaniny. Pomocí trošky vody udělejte z prášku kaši a pak ji naneste na vlhkou utěrku a nechte pár hodin působit. Pak lze prát běžným způsobem nebo ručně.

Manganistan draselný

Tuto látku zřeďte vodou a nelekněte se jasně růžového roztoku. Přidejte do něj sklenici pracího prášku a vše pečlivě promíchejte. Do umyvadla pak nalijte vroucí vodu, přidejte tuto směs a konečně utěrky.

Kolik máte doma utěrek?

Zdroj: Polotenca
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články