Znovu zářivě bílé utěrky v podstatě bez práce | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Skoro nikdo je neumí prát: Chytré hospodyňky přišly s fíglem, jak na správnou údržbu kuchyňských utěrek tak, aby byly neustále zářivě bílé

Skoro nikdo je neumí prát: Chytré hospodyňky přišly s fíglem, jak na správnou údržbu kuchyňských utěrek tak, aby byly neustále zářivě bílé

Zaprané, našedlé utěrky nejsou zrovna tím, čím by bylo možné se chlubit. Jenže udržet utěrky zářivě bílé při běžném kuchyňském provozu je poměrně náročné.

prani kuchynskych uterek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Když si pořídíte novou zásobu utěrek, jejich běloba přímo září. Zanedlouho se z nich ale stane něco, co bílou barvu připomíná jen vzdáleně, což pochopitelně zamrzí. Existují i domácí prostředky, s jejichž pomocí je možné utěrky udržovat tak, aby bílá bílou skutečně byla. Čištění skvrn vypadá na první pohled složitě, ale je to jen zdání. Když víte, jak na to, zabere vám to pouze minimum času.

Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedlá soda má v domácnosti široké uplatnění. Je dobrá na zažívací potíže, zároveň pomáhá bělit prádlo. Jedná se o hydrogenuhličitan sodný, jenž je zásaditý, tudíž mastnou špínu rozpouští, protože ta je mírně kyselá. Zároveň změkčuje vodu a pohlcuje pachy. Jedlá soda může nahradit přípravky na skvrny. Pokud máte na utěrkách skvrny, posypte je jedlou sodou a nakapejte na ni tolik vody, aby se vytvořila pasta. Tu necháte chvíli působit a utěrky potom vyperete.

Domácí čisticí prostředek na utěrky

Získat zpět bílou barvu utěrek vám pomůže domácí prostředek na skvrny. Ten si připravíte z půl šálku pracího prášku, půl šálku bělidla práškového nebo tekutého, 1 polévkové lžíce slunečnicového oleje a 1 lžičky jedlé sody. Všechny přísady důkladně rozmícháte v misce v malém množství horké vody, směs nalijete do lavoru s vodou a do ní namočíte utěrky. Necháte je tak přes noc a pak obvyklým způsobem vyperete.

kolecko na pracce
Zdroj fotografie: Pixabay

Domácí bělicí prostředek na utěrky

Vybělit utěrky můžete i domácím bělicím prostředkem, na který budete potřebovat 1 lžíci soli, 3 lžíce jedlé sody a 1 lžíci pracího prášku nebo gelu. Uvedené ingredience dáte do lavoru do teplé vody. Do ní namočíte utěrky a necháte je půl hodiny v roztoku máčet a pak je vyperete. V případě, že jsou utěrky hodně zašedlé, doporučuje se je v tomto roztoku vyvařit, čímž by se jim měla navrátit jejich původní bílá barva.