Symboly na štítku vám poradí, jak prát a sušit oblečení | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Většina lidí nepere oblečení správně a nenávratně ho ničí. Znalost symbolů na štítkách prodlouží jeho životnost až o 5 let

Většina lidí nepere oblečení správně a nenávratně ho ničí. Znalost symbolů na štítkách prodlouží jeho životnost až o 5 let

Symboly na štítku oblečení poradí, jak prát, žehlit a sušit daný kus oděvu. Nedodržení může zapříčinit nezvratné poškození oděvu nebo vyblednutí barvy.

zehleni suseni odevu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Oblečení je vyrobeno z různých materiálu a různými způsoby. Je proto důležité, aby se při praní dodržovala určitá pravidla, která zamezí poškození materiálu. Při špatném praní se vám může oblečení poškodit nebo může vyblednout barvy a tričko či svetr poputují rovnou do koše. Výrobci oblečení umisťují tato upozornění na štítek, který se nachází vzadu na krku a určuje, jak má být s daným kusem oblečení zacházeno při praní. 

Symboly prozradí teplotu praní i žehlení

Nejrozšířenější je symbol vědra, které je naplněno vodou. Pokud je na štítku vědro a jsou v něm čísla nebo tečky, může se oděv práv v pračce. Tečky a číslo uvnitř vědra určují doporučenou maximální teplotu. Jedna tečka znamená 30 stupňů celsia, dvě tečky 40 stupňů a tři tečky šedesát. Pokud je pod vědrem jedna čára, znamená to, že má být oděv prán na běžný cyklus. Dvě čáry říkají, že oděv je lepší vyprat v cyklu jemného praní nebo praní vlny. Ruka ve vědru značí, že je oděv nutno prát pouze v ruce.

zehleni suseni symboly
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na štítku bývá i informace ohledně bělení. Ty jsou v zásadě pouze tři a jsou reprezentovány trojúhelníky. Přeškrtnutý trojúhelník říká, že prádlo se nesmí bělit a prázdný trojúhelník bez čar povoluje běžné bělení. Trojúhelník se dvěma čarami uvnitř říká, že je povoleno bělit pouze přípravkem bez chlóru. Tyto symboly jsou základní informací k praní. Na štítku se ale objevují ještě symboly na sušení a žehlení. 

Sušení a žehlení prádla má také svá pravidla

Aby se oděv při sušení nepoškodil nebo nedeformoval, udávají výrobci také informace ohledně sušení. Čtverec s kruhem uvnitř znamená, že oděv lze sušit v sušičce. Počet teček uvnitř udává doporučenou teplotu sušení. Pokud je symbol přeškrtnutý, oděv se nesmí dávat do sušičky. Čtverec se třemi svislými čarami uvnitř představuje sušení odkapáváním, jedna vodorovná označuje ploché sušení a jedna svislá sušení zavěšením. 

zehleni suseni kosile
Zdroj fotografie: Depositphotos

Symboly pro žehlení mají tečky nebo čísla pro určení maximální teploty, stejně jako v předchozích případech. Pokud žehlička nemá žádné tečky, je povolena jakákoliv teplota. Pokud je na symbolu křížek, není žehlení povoleno vůbec a přeškrtnuté čáry pod žehličkou říkají, že se oděv nesmí napařovat. Symboly s písmeny pak určují pravidla pro chemické čištění. Tyto symboly ale používají spíše v čistírně a v domácím prostředí je nejspíše nevyužijete.

Perete oblečení podle štítků nebo na tyto rady nedbáte?

Zdroj: Ariel